درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
شنبه 1 دی 1397 :: نویسنده : همسفر زیبا       
چهار شنبه 28 آذر 1397

دستور جلسه این هفنه: هفته همسفر

+
1
35

بررسی های آماری در کنگره 60 نشان می دهد که کمترین میزان ریزش در بین مسافران ،
به مسافرانی تعلق دارند که در کنگره 60 همسفر دارند . بنابراین حضور همسفر و مسافر
در کنار یکدیگر و طی مراحل سفر ، به استحکام و تعادل هر دو کمک می نماید ...

Related imageبسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه این هفنه : هفته همسفر

قبل از هرچیز هفته و جشن همسفر را به بنیان و نگهبان کنگره 60 ، سرکار خانم آنی ، اولین همسفر کنگره 60 و دیده بان کنگره خانوادها و همسفران خانم و همینطور آقای امین دژاکام اولین همسفر آقای کنگره 60 و دیده بان گنگره همسفران آقا و همچنین خانم آنی کماندار و خانم شانی همسفران نگهبان کنگره و کلیه همسفران خانم و آقای کنگره 60 تبریک و تهنیت عرض می نماییم .آنگونه که بنیان و نگهبان کنگره 60 از خاطراتشان در بدو شکلگیری کنگره 60 می گویند ، در روزهای اول تشکیل کنگره 60 ، جلسات با حضور تعداد کمی مسافر تشکیل می شد . در همین اثنا خانواده هایی که مسافرشان را به کنگره می آوردند ، جلوی درب کنگره در کوچه می ایستادند و منتظر پایان کلاس بودند . با ازدحام این خانواده ها در کوچه ، آقای مهندس اجازه می دهند که آنها داخل حیاط کنگره منتظر بمانند . از آنجایی که فرق نگاه بنیان و نگهبان کنگره 60 با ما از یمین تا یسار تفاوت دارد ، این مشکل یعنی تجمع خانواده ها در حیاط ، از دید آقای مهندس مانند یک فلش ، راهی را نشان می داد که آن راه ، تشکیل کلاس برای خانواده ها بود . آقای مهندس به خانواده ها گفتند حالا که اینجا هستید بیایید در یک اطاق بنشینید و همان کاری که در کلاس مسافران انجام می شود را انجام دهید و در ادامه سرکارخانم آنی به عنوان مسئول و دیده بان آنها معرفی شدند و به این ترتیب کنگره همسفران خانم فعالیت خود را در پاییز 1378 آغاز کرد.

و اما قبل از ورود به بحث اصلی ، مروری داریم بر مثلث درمان اعتیاد:
اعتیاد ، بیماری ناشی از وابستگی دارویی به مصرف مواد مخدر است به نحوی که مواد مخدر بیرونی یا دارو و یا به طور کلی هر نوع آنتی ایکسی ، جایگزین مخدرهای طبیعی و درونزاد می شود . در این فرآیند ، به دنبال از تعادل خارج شدن جسم ، روان و جهانبینی فرد نیز از وضعیت تعادل طبیعی خارج می شود.در قسمت جسم ، سیستم ایکس یا سیستم تولید کننده مخدرهای طبیعی یا مواد شبه افیونی در دستگاه عصبی و هورمونی ، به دلیل تحریک مداوم ناشی از مصرف ماده مخدر و فعالیت شدید ، دچار ضعف و از کارافتادگی می شود و سلول های عصبی یا نرون ها ی تولید کننده ناقل های عصبی به تدریج ، نحیف ، لاغر و یا به اصطلاح تخصصی ، دچار آتروفی می شوند . در سیستم هورمونی جسم نیز اختلالات بیشماری ایجاد می شود و عملکرد آن ها تابع مصرف مواد مخدر می گردد .

در قسمت روان یا خلق و خو نیز وضعیت از تعادل خارج می شود . حس های منفی ، افسردگی ، گوشه گیری ، تنبلی ، بی میلی به زندگی و غیره بر فرد مستولی می شود . در قسمت جهانبینی نیز به دلیل از تعادل خارج شدن جسم و روان ، تفکرات و دیدگاه های شخص دستخوش تغییرات اساسی می شود . نوع خاصی از نگرش و جهانبینی در فرد به وجود می آید که ما به آن جهانبینی افیونی یا معتادگونه می گوییم .

 جهانبینی افیونی ، مجموعه تفکرات و دیدگاه هایی است که به واسطه حکومت افیون بر شهر وجودی به وجود می آید . در این وضعیت ، شخص دائماً در افکار منفی سیر می کند . احساس ، ادراک و برداشت او از خود، زندگی ، جهان و هستی ، از زاویه مصرف مواد مخدر صورت می گیرد . آرزوهای بزرگ او ، بودن در شرایطی است که بتواند بدون درد سر مواد مصرف کند . انباری از مواد مخدر ، داشتن مکانی امن و بدون مزاحمت و شغلی که بدون نیاز به حضور ، درآمد کافی داشته باشد . این ها بخشی از آرزوهای یک مصرف کننده است . بخش دیگری از جهانبینی ، روحیه طلب کاری و متوقع بودن از دیگران است . در جهانبینی فرد مصرف کننده ، انسان ها ، جامعه ، خانواده ، و حتی خداوند ، همه و همه مقصرند که او معتاد شده است ؛ دلیل ادامه مصرف و اعتیاد او ، تقصیرات و مشکلاتی است که دیگران برای او به وجود آورده اند . خود را بی گناه ، موجه و مظلوم می داند و تا زمانی که همه بسیج نشوند و مشکلات او را حل نکنند ، او نمی تواند اعتیاد خود را درمان کند . این ها نمونه هایی از تفکرات معتادگونه و جهانبینی افیونی است که یک مصرف کننده مواد مخدر با آن ها زندگی می کند .

حال برای درمان این بیماری با این حجم تخریب و آسیب و با این نوع خاص تفکرات و جهانبیتی چه باید کرد ؟

برای درمان این بیماری ، اولین عامل،خواست خود فرد است . تا زمانی که خود شخص مصرف کننده نخواهد که اعتیادش را درمان کند ، هیچ کاری نمی توان انجام داد .

اگر او خواهان رهایی و درمان باشد ، با استفاده از متدDST و داروی OT در یک مقطع زمانی که حداقل 10 ماه می باشد ، می تواند به درمان و رهایی برسد .

آیا دیگران می توانند به او کمک کنند ؟

اعتیاد ، درمانگر ندارد . درمانگر ،خود فرد مصرف کننده یا بیمار است و تمام بار و مسئولیت درمان با اوست . دیگران می توانند او را راهنمایی کنند و در مواردی نیز او را پشتیبانی ، حمایت و همراهی کنند .

اصل درمان در مقاله علمی صورت مسئله اعتیاد ، برای مصرف کنندگانی صدق می کند که با تمام وجود خواهان رسیدن به درمان و رهایی هستند و طبق وادی دوم ، کلیه سختی ها را می پذیرند و خود را برای مبارزه ای سخت در رسیدن به درمان و رهایی آماده می کنند . البته این مبارزه یک مبارزه درونی است .

در کنگره 60 ، به فرد مصرف کننده مواد مخدر که حرکت خود را برای رسیدن به درمان و رهایی آغاز نموده و به عبارتی سفر اول خود را شروع کرده است ، مسافر گفته می شود و به فرد یا افرادی که او را در رسیدن به درمان همراهی می کنند ، همسفر گفته می شود .

طبق بند هشتم قوانین داخلی کنگره 60 ، واژه همسفر به کسی اطلاق می گردد که سابقه اعتیاد ندارد و برای تعالی اهداف کنگره 60 تلاش می نماید. البته این تعریف همسفرانی که مسافر ندارند را نیز در بر می گیرد ، اما در اینجا منظور ما از همسفر ، کسانی هستند به همراه مسافرشان به کنگره 60 آمده اند .

حال می خواهیم بدانیم مفهوم همسفر بودن چیست و این همسفر چه کاری باید انجام دهد ؟

همسفر همانگونه که از واژه آن پیداست ، کسی است که مسافر را در سفر همراهی می کند. همسفر نمی تواند بار اعتیاد مسافر را به دوش گیرد یا به جای او باز پرداخت بدهی ها و سختی ها را به عهده گیرد . تمام سختی ها  بر دوش مسافر است . نه همسفر و نه هیچ انسان یا موجود دیگری نمی تواند به جای مسافر این بار را حمل کند . در نوشتار نگهبان جلسه همسفران آمده است :

* دوستان! ما خانواده ها ، همسفر مسافرانی هستیم كه سفر خود را از تاریكی ها به طرف روشناییها آغاز نموده اند؛ بنابراین ، خود را همسفر معرفی میكنیم ، زیرا ما نیز سفر خود را آغاز نموده ایم .

بنابراین همسفر ، کسی است که خودش نیز سفرش را برای همراهی مسافر آغاز کرده است. البته منظور سفر با OT و درمان اعتیاد نیست ، بلکه سفر آنها قرار گرفتن در پروسه آموزش کنگره 60 برای رسیدن به تعادل است . بعضا همسفرانی هستند که در زمان ورود به کنگره 60 تعادل چندانی ندارند و از حال خوبی برخوردار نیستند ؛ بنابراین ، همسفر در کنگره 60 ابتدا به ساکن برای اینکه خودش به تعادل و حال خوب برسد ، لازم است به درستی تحت آموزشهای کنگره 60 برای شناخت اعتیاد و انسان قرار گیرد تا بتواند همسفر خوبی برای مسافرش باشد و قطعاً در این حالت ، حضور و همراهی او برای مسافر نوعی اعتماد به نفس و قوت قلب ایجاد می کند ، در غیر اینصورت ، حتی ممکن است از روی جهل و نادانی در راه رسیدن مسافر به درمان و رهایی مانع نیز ایجاد کند .

برای مثال ، بعضی خانواده ها دائماً مسافر خود را زیر ذره بین می گذارند و کوچکترین تغییرات او را از روی بدبینی ارزیابی می کنند . دائماً به چشم گناهکار به او نگاه می کنند و هر حرکت او را از زاویه منفی نگاه می کنند . اگر کمی خسته باشد ، اگر کمی دیر بخوابد  ، اگر کمی رنگ چشمش تغییر کند ، بلافاصله قضاوت می کنند و حکم صادر می کنند که او سفرش را خراب کرده و از برنامه خارج شده است .

یا حتی ممکن است مثل یک بازرس و یا یک مفتش جیب ها و لباس های او را بازرسی کنند و غیره ..

این حرکت ها ناشی از آموزش ندیدن و عدم شناخت خانواده نسبت به درمان اعتیاد می باشد . در فضای بی اعتمادی و زمانی که مسافر دائماً خود را گناهکار ببیند ، حتی اگر درست سفر کند ، طبیعی است که آن حس و انگیزه لارم را نداشته باشد . البته ممکن است مسافری هم پیدا شود که با حرکت های نادرست و درست سفر نکردن ، اعتماد خانواده را از بین ببرد و در چنین شرایطی بدیهی است که زمان زیادی لازم است تا دوباره اعتماد خانواده به او برگردد . در چنین مواردی نیز یک همسفر خوب ، آموزش های خود را دنبال می کند و آنقدر صبر می کند تا روزی مسافر او نیز درست سفر کند .

چند سال پیش در روز همسفر پیامی از طرف نگهبان کنگره 60 داده شد با این مضمون :

مسافر خوب ، همسفر خوب            یک سفر خوب و استاندارد

مسافر خوب ، همسفر بد               یک سفر سخت اما موفقیت آمیز

مسافر بد  ، همسفر خوب              یک سفر سخت و طولانی اما در نهایت موفقیت آمیز

مسافر بد ، همسفر بد                   بهتر است هر دو بروند و بزنند .

بنابراین واژه همسفر بودن زمانی معنا و مفهوم پیدا می کند که شخص همراه مسافر ، در مسیر آموزش و شناخت بیماری اعتیاد قرار گیرد و خودش نیز سفر خود را برای تغییر آغاز کرده باشد . بیاموزد که همسفر بودن به چه معنا و مفهومی است . آیا مفهوم آن بازرسی و بدبینی و طعنه زدن است یا اعتماد ، احترام ، دادن امید و اعتماد به نفس.

همسفران کنگره 60 که در کارگاه های آموزشی ویژه همسفران به صورت منظم شرکت می کنند و آموزش ها و سفر خود را در کنگره 60 دنبال می کنند ، به سطحی از دانش و معلومات در زمینه اعتیاد و درمان آن می رسند که می توانند نقش همسفر بودن را به درستی ایفا کنند و نتیجه تلاش ها و آموزش های خود را در وقت خود ببینند . بسیارند همسفرانی که در کنگره 60 مسیر آموزش ها را به درستی طی کرده و مسافرشان نیز به درمان و رهایی رسیده است و خود این همسفران پس از گذراندن مراحل تعیین شده ، به جایگاه کمک راهنمایی ، مرزبانی و اسیستانتی و دیگر خدمتها در گروه خانواده و همسفران رسیده اند .

بررسی های آماری در کنگره 60 نشان می دهد که کمترین میزان ریزش در بین مسافران ، به مسافرانی تعلق دارند که در کنگره 60 همسفر دارند . بنابراین حضور همسفر و مسافر در کنار یکدیگر و طی مراحل سفر ، به استحکام و تعادل هر دو کمک می نماید .

در حال حاضر کنگره همسفران و خانواده ها ، نقش و جایگاه بسیار مهمی در پیشبرد اهداف کنگره 60 به عهده دارد و به تعبیر بنیان کنگره 60 ، همسفران یک بال پرواز کنگره هستند و بدون آنها کنگره تعادل لازم را نخواهد داشت ؛ نمایندگی هایی که گروه خانواده و همسفران قوی دارند ، در مجموع شعبه قوی دارند و نمایندگی هایی که قسمت همسفران آنها ضعیف است ، در مجموع ، کل نمایندگی ضعیف است و به همین دلیل در تصمیمات جدید شورای دیده بانان ، برای تاسیس شعب جدید ، حضور کمک راهنمای خانواده الزامیست .

جلسات باز یا کارگاه های آموزشی عمومی کنگره 60 ، مهمترین کارگاه آموزشی هفته است ، زیرا در این جلسه ، هم مسافران حضور دارند و هم همسفران . وقتی در یک نمایندگی در جلسه باز آنها برای مثال 150 نفر مسافر در یک سمت سالن نشسته اند و در سمت دیگر 30 یا 40 نفر همسفر حضور دارد ، این حالت ، وضعیت خوبی نیست و نشانه ضعیف بودن گروه خانواده و همسفران آن نمایندگی است و در مجموع نشانه ضعیف بودن کل نمایندگی است . اما اگر در جایی دیدید که به همان تعدادی که مسافر در جلسه باز حضور دارد ، حدود همان تعداد نیز همسفر در جلسه حضور دارد ، نشانه قوی بودن آن شعبه یا نمایندگی است .

بر همین اساس و با توجه به جایگاه مهم همسفران در کنگره 60 ، بنیان و نگهبان کنگره تصمیم گرفتند یک هفته از سال به پاس قدر دانی از تلاش های همسفران ، به نام هفته همسفر و جشن همسفر نام گذاری شود . 

در هفته همسفر در تمام نمایندگی های کنگره 60 جشن همسفر برگزار می شود و در این هفته ، مسافران به پاس قدردانی از همسفران خود ، هدایایی به همسفران خود تقدیم می کنند . ما در کنگره 60 می آموزیم که ابتدا تشکر و قدر دانی از انسان ها که مخلوقین خداوند هستند را بیاموزیم ، زیرا اگر تشکر از خلق خدا را ندانیم  ، تشکر از خداوند را نیز بلد نخواهیم بود . انشاالله همه مسافرین ارجمند هدایایی در شان همسفران گرانقدر خود تهیه و به عزیزانشان تقدیم نمایند . اکثر ما در زمان اعتیاد رنجهای فراوانی را به خانواده خود تحمیل کرده ایم و خانواده های ما از دست ما خیلی عذاب کشیدند ؛ هفته و جشن همسفر فرصتی است برای جبران این مافات . در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم شاید هیج جیزی به زیبایی تشکر و شکرگزاری آن هم از جنس عشق و محبت وجود نداشته باشد و کسانی که قلب یا مرکز حس شهروجودیشان با محبت و شکرگزاری عجین می شود ، انسانهایی پیشرفته و تکامل یافته هستند .

لازم به ذکر است برگزاری جشن همسفر بر عهده اسیستانتها و مرزبانان محترم گروه خانواده است و مسافران در برگزاری این جشن نقشی ندارند و در این روز مثل میهمان در جشن شرکت می کنند .

در پایان وظیفه خود می دانیم یک بار دیگر هفته همسفر را به کلیه همسفران خانم و آقای کنگره 60 تبریک و تهنیت عرض نماییم .

 

با احترام ، مسافر علی خدامی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر