درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
چهارشنبه 16 آبان 1397 :: نویسنده : همسفر زیبا       

7عادت بدی که مانع حرکت و پیشرفت ما می‌شوند

۷ عادت بدی که مانع حرکت و پیشرفت ما می‌شوندچقدر بد است که مثل یک لاک پشت وارونه، دست و پا زدنمان بی‌حاصل باشد و مدام درجا بزنیم.

بعد، خسته از تلاشی بی نتیجه منتظر بمانیم تا کسی بیاید و از این وضعیت غیر قابل تحمل نجاتمان دهد؛ کسی که دنیای وارونه‌ی ما را تغییر دهد و حالمان را بهتر کند.


                                                                                            

به همین خاطر، هر روز منتظر رخ دادن معجزه‌‌ای خاص یا از راه رسیدن کسی باشیم که دستمان را بگیرد و مسیر درست را به ما نشان دهد.

ولی ما لاک پشت نیستیم. ما قادریم خودمان دست به کار شویم، مسئولیت زندگی‌مان را بپذیریم، خودمان را رشد دهیم و به بهترین شخصی که می‌توانیم، تبدیل شویم.

می‌دانم خیلی سخت است اما غیرممکن نیست.

چطوره برای شروع ایجاد تغییر در زندگی‌مان، از قدرت عادتها کمک بگیریم؛ عادتهایی که سازنده شخصیت و آینده ما هستند.

بعضی از عادتهای نامطلوب، بدجوری دست و پای ما را بسته‌اند و نمی‌گذارند کارآمدتر و موفق‌تر عمل کنیم.

اگر می‌خواهیم رها باشیم و با سرعت و کیفیت بیشتری به سمت بهتر شدن حرکت کنیم لازم است که این عادتها را در زندگی‌مان شناسایی کنیم و برنامه‌ و نقشه‌ای برای کنار گذاشتن آن‌ها در نظر بگیریم.

در حال حاضر، عادتهای بد بزرگ‌ترین موانعی هستند که سر راه موفقیت و رشد شخصی وجود دارند. در ادامه تعدادی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.                                                                                                                                                                                                                                         

مقصر دانستن دیگران

بعضی از ما عادت کرده‌ایم که برای هر شکست و یا پیشامد ناگواری در زندگی‌مان به دنبال مقصر بگردیم.

به این می‌گویند شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت؛ راحت‌ترین کاری که می‌توانیم در هنگام بروز هر گونه مشکل و مسئله‌ای، انجام دهیم.

این کار خیلی ساده است اما تا حالا باعث موفقیت کسی نشده است. اگر می‌خواهیم در زندگی‌مان به جایگاه مطلوبی برسیم و خوب زیستن را تجربه کنیم ناچاریم این عادت ناپسند را برای همیشه ترک کنیم.                                                                                                                                                                                                                                                                                         

مراقبت نکردن از خود

عادات غلط و ناسالم غذایی، ورزش نکردن، نداشتن استراحت و خواب کافی و در کل بی‌اعتنا بودن به خودمان و سلامت جسمی و ذهنی‌مان باعث ایجاد استرس و خستگی مفرط می‌شود و ما را مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها می‌کند.

گاهی آن‌قدر درگیر مسائل مختلف می‌شویم که اصلاً فراموش می‌کنیم زندگی کنیم و از داشته‌ها و دستاوردهایمان لذت ببریم.

از طرف دیگر، یک آدم خسته و بیمار هرگز نمی‌تواند به خوبی تمرکز کند و کار مؤثر و مفیدی انجام دهد.

عادت ناپسند مراقبت نکردن از خود، می‌تواند آدم را مثل شمع ذره ذره آب کند و از بین ببرد. قطعاً ما نمی‌خواهیم چنین سرنوشتی داشته باشیم؛ بنابراین، این عادت بد را هم با یک عادت خوب یعنی عادت مراقبت کردن از خود، جایگزین می‌کنیم.                                                                                                                                                                                                                                         

نداشتن برنامه

هر کدام از ما رؤیاها و اهداف خاصی داریم. می‌خواهیم در کسب و کارمان موفق باشیم، وزن کم کنیم، زندگی آگاهانه‌تر، شادتر و سالم‌تری داشته باشیم، روابط بهتری با همسر، فرزند، همکار، شریک یا دوستمان برقرار کنیم یا زندگی معنوی و غنی‌تری داشته باشیم؛ اما متأسفانه برای تحقق این رؤیاها و اهداف هیچ برنامه مشخص و دید روشنی نداریم.

همه چیز در هاله‌ای از ابهام است. بدون نقشه راه و انتخاب مسیر درست، معلوم نیست چه آینده‌ای در انتظار زندگی شخصی و شغلی ما خواهد بود.

عادت بی برنامه گی، عادت بدی است که فرصت‌هایمان را می‌سازند و آینده‌مان را تهدید و تخریب می‌کند. پس تا دیر نشده باید این عادت بد را کنار بگذاریم و به فکر یک طرح و برنامه درست برای آینده‌ای باشیم که قرار است آن را درخشان و فوق‌العاده بسازیم.                                                                                                                                                                                                                  

منتظر لحظه مناسب بودن

حقیقت این است که هیچ لحظه مناسبی وجود ندارد؛ بنابراین انتظار برای فرارسیدن لحظه‌ مناسب فقط وقت تلف کردن است. کسی که ترس‌ها و تردید‌های خودش را مدیریت و کنترل می‌کند هرگز کاری را به تعویق نمی‌اندازد. او به اهداف و ارزش‌هایی که انتخاب کرده باور دارد و از هر ثانیه و هر لحظه از روز برای دستیابی به آن‌ها استفاده می‌کند.

هیچ لحظه‌ای از زندگی‌تان مناسب‌تر و بهتر از همین حالا نیست. پس دست به کار شوید. دست از توجیه و بهانه بردارید، عادت بد منتظر لحظه مناسب بودن و به تعویق انداختن کارها را کنار بگذارید و خالق بهترین لحظات زندگی‌تان باشید. پیش به سوی بهترین‌ شدن.                                                                                                                                                                                                           

به دنبال تائید دیگران بودن

من دوست موفق و خلاقی دارم که کارش را فوق‌العاده دوست دارد و بعد از تحمل سختی و تلاش بسیار توانسته مسیر دلخواه و دوست‌داشتنی خودش را در زندگی پیدا کند؛ اما پدرش اصلاً از شرایط او راضی نیست و دلش می‌خواست فرزندش یک پزشک حرفه‌ای باشد تا یک هنرمند موفق. حالا تکلیف دوست من چیست؟ راهی که خودش با عشق و علاقه انتخاب کرده را ادامه دهد یا به دنبال تائید گرفتن از پدرش باشد؟

اینکه گاهی نظر عزیزان و اطرافیانمان را در مورد خودمان و کارهایی که انجام می‌دهیم جویا شویم بد نیست اما اصلاً عاقلانه به نظر نمی‌رسد که هر کاری که می‌کنیم مورد تائید آن‌ها باشد. ما از لـحاظ شخصیتی مستقل هستیم و استعداد و توانمندی و علایق و موفقیت‌ها و شکست‌های منحصر به فرد خودمان را داریم.

بنابراین به دنبال تائید دیگران بودن یک عادت بد و بازدارنده است که فرصت طلایی رشد کردن را از ما سلب می‌کند و اجازه نمی‌دهد در مسیر بهتر شدن گام برداریم.                                                                                                                         

شک و تردید به خود

با قاتل رؤیاهایتان آشنا شوید؛ عادت شک و تردید به خود.

این عادت شما را عقب نگه می‌دارد و اجازه هیچ حرکت سازنده و مؤثری را به شما نمی‌دهد. هر روز در گوشتان زمزمه می‌کند که نمی‌توانید موفق شوید و رؤیاها و اهدافتان را محقق کنید. وقتی دچار این عادت ناخوشایند هستید افکار منفی لحظه‌ای دست از سرتان برنمی‌دارند و مدام ارزش‌ها و باورهایتان را زیر سؤال می‌برد.

خوشبختانه این عادت هم مثل هر عادت بد دیگری، نابود شدنی است. اگر خودمان را باور داشته باشیم و اهدافمان را جدی بگیریم، شانس بیشتری برای موفقیت خواهیم داشت.                                                                                                                                                                                                         

زندگی در گذشته و آینده

یکی دیگر از عادتهای منفی، عادت زندگی در گذشته و آینده است. این واقعاً غم‌انگیز است که نتوانیم درک عمیقی از لحظه حال داشته باشیم و از فرصت تکرار نشدنی زندگی به اندازه کافی لذت ببریم.

کاش همه نسبت به این واقعیت آگاه می‌شدند که فقط لحظه حال حقیقت دارد و گذشته و آینده یک توهم است. ما قادر نیستیم به زمان گذشته برگردیم یا به زمان آینده قدم بگذاریم. فقط می‌توانیم در زمان حال حضور داشته باشیم، آن را همانطور که هست بپذیریم، حسش کنیم و از آن لذت ببریم.

اکنون نوبت عادت زندگی در گذشته و آینده رسیده که از فهرست عادتهای بد ما خط بخورد و جای خودش را به عادت خوب در لحظه زندگی کردن، بدهد.

تهیه کننده: همسفر کبرا                                                                                                                                    
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 18 آبان 1397 02:57 ب.ظ
باسلام وعرض خدا قوت به شما راهنمای عزیز ودوست داشتنی واقعا این هفت مورد کلیدی ترین اشتباهات ما رو نشون میده که از حرکت کردن ورسیدن به آرامش ما رو باز میدارن امید به اینکه این هفت مورد رو بتونیم توی خودمون جستجو کنیم ومورد پالایش قرار بدیم ممنون از مطالب آموزنده ی شما عزیز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر