درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
جمعه 6 مهر 1397 :: نویسنده : همسفر زیبا       

چگونه الکل بر بدن شما اثر می گذارد؟

سی ثانیه بعد از اولین جرعه ای که نوشیدید، الکل به مغز شما وارد می شود. این الکل، باعث کاهش مواد شیمیایی و مسیر هایی می شود که سلول های مغز شما برای ارسال پیام ها استفاده می کنند، خلق و خوی شما را تغییر می دهد، رفلکس های شما را کند می کند و تعادل شما را از بین می برد. شما همچنین نمی توانید به درستی فکر کنید و ممکن است بعدا به یاد نیاورید، زیرا شما در تلاش برای ذخیره چیزهایی در حافظه بلند مدت خواهید بود که به دلیل کاهش مسیر و مواد شیمیایی مغز برای ارسال پیام، بعد ها به خاطر آورده نمی شوند.1- مغز شما منقبض شده و کوچک می شود

اگر به میزان زیاد و طولانی مدت بنوشید، مشروب می تواند بر چگونگی کارکرد مغز شما اثر بگذارد. سلول های آن شروع به تغییر کرده و حتی کوچک تر می شوند. در واقع، الکل زیاد، می تواند مغز شما را کوچک کند. و این تاثیر بزرگی بر توانایی شما در فکر کردن، یادگیری و به یاد آوردن چیزها خواهد داشت. همچنین می تواند باعث شود که ثابت نگه داشتن دمای بدن و کنترل کردن حرکاتتان برای شما سخت تر شود.

2- آیا به شما کمک می کند تا بخوابید؟

اثر آهسته الکل بر روی مغز شما می تواند باعث خواب آلودگی شما شود؛ بنابراین شما ممکن است به سادگی به چرت زدن بیفتید. اما شما به خوبی نخواهید خوابید. بدن شما الکل را در طول شب پردازش می کند. هنگامی که اثرات آن از بین برود، آن وقت، شما را با از این پهلو به آن پهلو شدن و  غلتیدن رها خواهد کرد. شما خواب خوب REM را که بدن شما برای بازسازی به آن نیاز دارد، دریافت نمی کنید، و به احتمال زیاد کابوس و رویا های واضح دارید. شما احتمالا برای بیداری و رفتن به سمت دستشویی، سفر زیادی در طی شب خواهید داشت.

3- اسید معده زیاد

مشروب موجب تخریب پوشش معده شما شده و باعث جریان پیدا کردن شیره گوارشی شما میشود. هنگامی که اسید و الکل به اندازه کافی در معده شما تولید و ترکیب شوند، شما احساس تهوع کرده و ممکن است به ناگهان استفراغ کنید. یک سال نوشیدن سنگین می تواند باعث زخم های دردناک ناشی از زخم معده شما شود. از طرفی، سطح بالای شیره گوارشی باعث می شود تا احساس گرسنگی نداشته باشید. این یکی از دلایلی است که باعث می شود تا افرادی که عادت به نوشیدن مداوم الکل دارند، اغلب همه مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند.

4- اسهال و سوزش سر دل

روده کوچک و کولون شما نیز تحریک می شود. الکل باعث ازبین رفتن سرعت حرکات طبیعی این دو عضو برای حرکت غذا از طریق آنها می شود. به همین دلیل است که نوشیدن سخت می تواند منجر به اسهال شود، که می تواند به یک مشکل بلند مدت تبدیل شود. همچنین احتمال سوزش سر دل را افزایش می دهد؛ الکل، باعث شل شدن عضله ای می شود که اسید را خارج از مری شما (لوله ای که دهان و معده شما را متصل می کند)نگه می دارد.

5- چرا شما مجبور به ادرار کردن هستید … باز هم؟

مغز شما باعث ایجاد یک هورمون می شود که کلیه های شما را از تولید بیش از حد ادرار باز می دارد. اما وقتی که الکل شروع به عملیات خود می کند، به مغز شما می گوید دست نگه دار! این بدان معنی است که شما باید بیشتر به دستشویی بروید که می تواند باعث کم آبی بدن شما شود. هنگامی که برای سال ها نوشیدن بیش از حد را ادامه بدهید، این کار اضافی و اثرات سمی الکل می تواند کارکرد کلیه شما را کم کند.

6- گام هایی به سمت اختلال کبد

کبد شما تقریبا تمام الکلی را که می نوشید، تجزیه می کند. در این فرایند، به سموم زیادی رسیدگی می کند. با گذشت زمان، نوشیدن سنگین باعث می شود که کبد چرب شده و باعث ضخیم ترشدن و تولید بافت فیبری در آن شود؛ و این باعث محدود شدن جریان خون به آن می شود، بنابراین سلول های کبدی آنچه را که برای زنده ماندن نیاز دارند، نمی گیرند. در نتیجه ، کبد زخمی می شود و کار خوب خود را متوقف می کند؛ یک بیماری که به نام سیروز شناخته می شود.

7- آسیب پانکراس و دیابت

به طور معمول، این ارگان، باعث تولید انسولین و سایر مواد شیمیایی می شود که به سیستم گوارشی شما، کمک می کند تا غذا را هضم کند. اما مشروبات الکلی این فرآیند را مسدود می سازند. مواد شیمیایی درون لوزالمعده باقی می مانند و همراه با سمومی که از الکل ناشی می شود، آنها باعث التهاب این ارگان می شوند، که می تواند منجر به آسیب جدی شود. پس از گذشت سال ها، بدان معنی است که شما قادر نخواهید بود انسولین مورد نیاز خود را بسازید، که می تواند به دیابت منجر شود. این باعث می شود احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پانکراس نیز داشته باشید.

8- خماری چیست؟

این طعم پنبه در دهان مانده صبح روز بعد، تصادفی نیست. الکل شما را کم آب می کند و رگ های خونی را در بدن و مغز شما گسترده می کند. این باعث سردرد شما می شود. معده شما می خواهد سموم و اسید را از بین ببرد، که باعث تهوع و استفراغ می شود. و چون کبد شما به مقدار زیادی مشغول پردازش الکل بوده، به اندازه کافی قند را وارد خون شما نمی کند،و باعث ضعف و تلو تلو خوردن شما می شود.

9- اثرات الکل بر قلب

یک شب نوشیدن الکل ممکن است سیگنال های الکتریکی را که ریتم قلب شما را پایدار نگه می دارد، تحمل کند. اما اگر این کار را برای سال ها انجام دهید، می توانید این تغییرات را دائمی کنید. الکل به معنای واقعی کلمه می تواند قلب شما را از بین ببرد. با گذشت زمان، مانند یک باند لاستیکی قدیمی، عضلات قلب را از کشش و تپش می اندازد،. همچنین قلب نمی تواند خون را به خوبی پمپ کند و این باعث می شود تا هر قسمت از بدن شما تحت تاثیر قرار گیرد.

10- تغییر در درجه حرارت بدن

الکل رگ های خونی شما را افزایش می دهد و جریان خون بیشتری را به پوست شما می رساند. این باعث می شود که شما سرخ شده و احساس گرمی وبرشته شدن کنید؛ اما نه برای مدت طولانی. گرما از طریق این خون اضافی، به خارج از بدن شما رفته و دمای بدن شما کاهش می یابد. از سوی دیگر، نوشیدن الکل طولانی مدت و سنگین، باعث افزایش فشار خون شما می شود. این کار باعث می شود که بدن شما هورمون استرس را که باعث می شود تا رگ های خونی محدود شوند، کاهش دهد؛ بنابراین قلب شما باید سخت تر پمپاژ انجام دهد تا خون را با فشار بیشتری پمپ کند.

11- یک سیستم ایمنی ضعیف

ممکن است فکر کنید، یک سرما خوردگی با یک نوشیدنی الکلی مرتبط نباشد، اما ممکن است یک اتصالی وجود داشته باشد. الکل یک وقفه ای بر روی سیستم ایمنی بدن قرار می دهد. بدن شما نمی تواند تعداد گلبول های سفید خون مورد نیاز برای مبارزه با میکروب ها را داشته باشد. بنابراین 24 ساعت بعد از نوشیدن الکل، احتمال بیشتری برای بیمار شدن دارید. کسانی که در معرض نوشیدن سنگین و طولانی الکل هستند، احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند پنومونی و سل را برای خود بیشتر می کنند.

12- خرابی هورمون

این مواد شیمیایی قدرتمند همه چیز را از حرکات جنسی شما گرفته تا چگونگی سرعت هضم غذا ها، کنترل می کند. برای اینکه همیشه آنها را هموار نگه دارید، نیار به یک تعادل درست برای آنها دارید. اما الکل این هورمون ها را از کار همیشگی خودشان خارج می کند. در زنان، باعث می شود که برخی از دوره های پریود خود را از دست بدهند و باعث مشکلاتی در زمینه بارداری آنها می شود. در مردان، این می تواند شامل مشکلاتی در ایجاد نعوظ، کم شدن تعداد اسپرم، کاهش اندازه بیضه ها و رشد سینه در آنها باشد.

13- از دست دادن شنوایی

الکل بر شنوایی شما تأثیر می گذارد، اما هیچ کس مطمئن نیست دقیقا چطور این اتفاق می افتد. این می تواند ناشی ازاین باشد که بخشی از مغز شما که صدا را پردازش می کند، خراب می شود. یا ممکن است به اعصاب و مو های کوچک در گوش داخلی شما ،که به شما کمک کند بشنوید، آسیب برساند؛ با این حال، اتفاق می افتد. نوشیدن به این معنی است که شما باید برای شنیدن، صدا های بلندتری دریافت کنید و این می تواند دائمی شود. مصرف کنندگان دراز مدت الکل، اغلب از دست دادن شنوایی دارند.

14- استخوان های نازک، عضله کمتر

نوشیدن سنگین الکل، می تواند سطوح کلسیم را از بین ببرد. علاوه براین، تغییرات هورمونی که الکل باعث آن می شود، می تواند بدن را از ساختن استخوان جدید بازدارد. آنها ضعیف تر و شکننده تر می شوند؛ وضعیتی که پوکی استخوان نامیده می شود. مشروبات الکلی همچنین باعث محدود شدن جریان خون به عضلات شما شده و خون را به پروتئین هایی که باعث ساختن عضلات می شوند، نمی رساند. با گذشت زمان، توده عضلانی پایین و قدرت کمتری پیدا خواهید کرد. حالا شما بگوئید: آیا ارزش این همه مشکلات مربوط به سلامت را دارد.


منبع:دکتر سلام

گردآوری از:همسفرکبرا

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر