درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
چهارشنبه 31 مرداد 1397 :: نویسنده : همسفر زیبا       

خلاصه کتاب: معجزه عادت

خلاصه کتاب: معجزه عادت

معرفی کتاب معجزه عادت

موضوع اصلی کتاب معجزه عادت یک سؤال است: ما چگونه تغییر می‌کنیم؟ این پرسش تنها یک پاسخ دارد: با کمک عادتهایمان.

عادت‌ها، سازندگان نامرئی زندگی روزانه‌ی ما هستند. ما هر روز حدود ۴۰ درصد از رفتارهایمان را تکرار می‌کنیم و بدین ترتیب عادتهای ما، ماهیت و آینده‌ی ما را شکل می‌دهند.

اما چنین دیدگاهی، سؤال دیگری را در ذهن ما به وجود می‌آورد: در این صورت چگونه می‌توانیم عادتهایمان را تغییر دهیم؟ معجزه عادت به این پرسش پاسخ می‌دهد.

خلاصه کتاب معجزه عادت

در این قسمت خلاصه‌ای از کتاب معجزه عادت اثر گریچن رابین را برای شما مخاطبان عزیز سبز روشن آماده کرده‌ایم. این یادداشت‌ها حاوی نقل‌قول‌ها و درس‌های کلیدی همچنین ایده‌ها و عبارات مهم کتاب می‌باشد.

 • مهم‌ترین عامل در میزان تغییر پذیری افراد، عادتها هستند.
 • محققان دریافته‌اند که افراد خویشتن دار در مقایسه با سایر افراد، زمان کمتری را به مقاومت در مقابل تغییرات اختصاص می‌دهند. آن‌ها در عوض می‌کوشند عادتهای مهم و سازنده‌ای را در زمینه‌ی تحصیل و کارشان‌ بسازند.
 • خویشتن‌داری مسئله بسیار مهمی در زندگی ماست. افراد خویشتن دار شادتر و سالم‌تر از بقیه هستند. آن‌ها افرادی نوع دوست هستند؛ روابط بهتری با اطرافیان خود دارند و در شغلشان موفق هستند.
 • مهم‌ترین عامل در شکل‌گیری عادتها، تصمیم گیری –یا به طور دقیق‌تر تصمیم نگرفتن – است. یک عادت، نیاز به تصمیم گیری من ندارد؛ زیرا من قبلاً در این مورد تصمیم گرفته‌ام.
 • چرا عادتها به افراد امکان تغییر می‌دهند؟ عادتها، ما را از تصمیم گیری و خویشتن داری می‌رهانند و بدین ترتیب امکان تغییر را برایمان فراهم می‌کنند.
 • هرگاه شرایط مناسب فراهم باشد، ذهن، یک رفتار را به عادت تبدیل می‌کند و همین کار، انرژی و توانمان را اندوخته می‌کند. در نتیجه انرژی بیشتری برای رویارویی با مسائل پیچیده، تازه و ضروری خواهیم داشت.
 • عادتها بدین معنی هستند که ما خودمان را درگیر تصمیم گیری و انتخاب‌ها نمی‌کنیم. در چنین شرایطی زندگی ساده‌تر می‌شود و بسیاری از مشکلات زندگی از بین می‌روند؛ زیرا مجبور نیستیم حتی در مورد کوچک‌ترین مسائل هم فکر کنیم؛ در عوض، این انرژی را به مسائل بزرگ‌تر و مهم‌تر اختصاص می‌دهیم.
 • برای آنکه در شکل دادن به عادتهایمان موفق شویم ابتدا باید شناخت کاملی از خودمان داشته باشیم.

 • مردم اغلب می‌پرسند: «بهترین عادتهایی که می‌توانیم در خود نهادینه کنیم کدم‌اند؟» حقیقت این است که افراد با یکدیگر متفاوت‌اند و نمی‌توان فرمول جادویی ارائه داد. نمی‌توانیم با کپی کردن عادتهای دیگران، خلاقیت و بهره‌وری‌مان را بالا ببریم. برای این کار لازم است ماهیت و طبیعت خود را بشناسیم و بدانیم کدام عادتها بیشتر بر ما تأثیر دارند.
 • از آنجا که مغز برای مدیریت هوس‌ها نیاز به غذا دارد، یکی از بهترین روش‌ها برای مقاومت در برابر هوس پرخوری، غذا خوردن است.
 • استراتژی زمان‌بندی –اینکه زمان خاصی ر برای کار و فعالیتی خاص در نظر بگیرید – یکی از رایج‌ترین و مؤثرترین استراتژی‌ها در نهادینه کردن عادتها به شمار می‌رود. زمان‌بندی بیش از هر چیز باعث می‌شود از یک کار و فعالیت ساده، یک عادت بسازیم.
 • مهم‌ترین گام، اولین گام است. اگر یک شروع خوب داشته باشید، نیمی از راه را رفته‌اید. در غیر این صورت، شانستان را از دست داده‌اید. سفرهای هزار مایلی نیز با یک قدم شروع می‌شوند. هیچ چیز خسته کننده و دلسرد کننده‌تر از کاری نیست که هرگز شروع نشده باشد. البته ناگفته نماند که شروع کردن اغلب از ادامه دادن هم دشوارتر است.
 • بسیاری از افراد هنگامی که نخستین گام‌ها را تا جای ممکن، کوچک و حساب‌شده برمی‌دارند، به موفقیت‌های بزرگی دست می‌یابند. آن‌ها با این کار کم کم به این عادت خو می‌گیرند و احساس پیروزی می‌کنند.
 • اگر بتوانم اولین قدم را در جهت انجام آن کار بردارم، پس حتماً می‌توانم به مسیرم ادامه دهم.
 • تغییر یک عادت شاید ساده باشد اما آسان نیست. در این میان، هر چه ابزارهای بیشتری را به کار بگیرید، بهتر است.
 • فکر می‌کنید علت شکل‌گیری بسیاری از عادتهای بد چیست؟ بی‌فکری
 • افراد بی‌فکر، با تصور پیامدهای بلند مدت مشکل دارند. برای آن‌ها برنامه‌ریزی کردن از قبل، دشوار است و هنگامی که کاری را شروع می‌کنند، برای به پایان رساندن آن تقلا می‌کنند. افراد بی‌فکر هنگامی که دلواپس و نگران انجام کاری هستند، اغلب با کنار گذاشتن آن کار یا به تعویق انداختن آن می‌کوشند تا به خودشان احساس بهتری دهند.
 • همه ما گاهی تسلیم پاداش‌های آنی می‌شویم و همین به معنی شکستن عادتهای خوب است.

 • برای بسیاری از ما، هدف اصلی، لذت بردن از چند کار لذت‌بخش در همین لحظه نیست؛ بلکه می‌خواهیم به عادتهایی خو بگیریم که ضامن شادمانی ما در بلند مدت باشند. گاهی بدان معناست که اکنون از برخی چیزها چشم پوشی کنیم تا در آینده لذت بیشتری را از آن خود کنیم.
 • افرادی که با استفاده از زبانشان تأکید می‌کنند که بر اساس انتخاب‌هایشان رفتار می‌کنند و بر عملکرد خود کنترل دارند («نمی‌خواهم»، «انتخاب من این است»، «می‌خواهم») بهتر از افرادی که زبانشان باعث کم شدن تأثیر و نفوذشان می‌شود («نمی‌توانم»، «اجازه ندارم»، «مجبورم») می‌توانند به عادتهایشان پایبند بمانند. بین «نمی‌توانم» و «نمی‌خواهم» تفاوت بسیاری هست.
 • بر اساس مطالعات انجام شده، ما تمایل داریم آنچه را که به خودمان می‌گوییم باور کنیم و شیوه توصیف ما از خودمان بر هویت و در نتیجه، عادتهایمان تأثیر دارد. ما می‌توانیم این تعاریف را مثبت یا منفی‌تر کنیم که در نهایت می‌تواند به شکل‌گیری عادتهایی که می‌خواهیم، کمک کند؛ آیا من انعطاف پذیر هستم یا سخت‌گیر؟ از قبل در مورد کارها فکر می‌کنم یا بی‌فکر وارد عمل می‌شوم؟ خوش‌گذران هستم یا از خوش‌گذرانی لذت نمی‌برم؟ منظم هستم یا بی نظم؟ پرانرژی هستم یا تنبل؟
 • گاهی ما به این دلیل به عادتی خو می‌گیریم که نشان‌دهنده‌ی هویتی باشیم که دیگران ز ما می‌خواهند. در برخی مواقع نیز علت خو گرفتن ما به یک عادت، نمایش هویتی است که آرزوی داشتن آن را داریم. پس مراقب هویت واقعی‌تان باشید.
 • عادت‌ها بسیار مسری هستند. به همین دلیل، بودن در کنار افرادی که به عادتهای خوب خود گرفته‌اند اهمیت بسیاری دارد. تأثیر اطرافیان در این مورد را نمی‌توان نادیده گرفت. متأسفانه به همان اندازه که اطرافیان می‌توانند تأثیر مثبت داشته باشند، می‌توانند تأثیراتی منفی نیز به جای بگذارند.
گاهی افراد تلاش ما برای تغییر کردن را از بین می‌برند. پس باید مراقب اطرافیانمان باشیم.

تهیه کننده:همسفر کبرا  
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر