درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
به نام خداوند عشق و هستی
کارگاه آموزشی خصوصی لژیون چهارم همسفران نمایندگی میر داماد با دستور جلسه "جهان بینی " در روزدوشنبه 22/5/97
با استادی سرکار خانم زیبا راس ساعت  18شروع به کار نمود.در این جلسه به علت اشکال پیش آمده قادر به پخش مشارکتها نبوده ،به همین جهت از مقالات استادان بزرگ در این مورد بهره مند خواهیم شد.
جهان بینی
جهان بینی عبارتست از نگرش انسان به هستی و توجیه و تبیین آن در رابطه با انسان. و یا نوع تفکر و برداشتی که یک مکتب و دینی نسبت به جهان و هستی عرضه داشته و در واقع تکیه گاه فکری همان مکتب حساب می گردد.
یک مسلک و یک فلسفه زندگی خواه ناخواه بر نوعی اعتقاد و بینش و ارزیابی درباره هستی و بر یک نوع تفسیر و تحلیل از جهان مبتنی است، نوع برداشت و طرز تفکری که یک مکتب درباره جهان و هستی عرضه می دارد، زیر ساز و تکیه گاه فکری آن مکتب به شمار می رود این زیر ساز و تکیه گاه اصطلاحا "جهان بینی" نامیده می شود. همه دین ها و آیین ها و همه مکتب ها و فلسفه های اجتماعی متکی بر نوعی جهان بینی بوده است، هدف هایی که یک مکتب عرضه می دارد و به تعقیب آنها دعوت می کند و راه و روش هایی که تعیین می کند و باید و نبایدهایی که انشاء می کند و مسئولیت هایی که به وجود می آورد، همه به منزله نتایج لازم و ضروری جهان بینی ای است که عرضه داشته است.جهان بینی عبارتست از نگرش انسان به هستی و توجیه و تبیین آن در رابطه با انسان. به عبارت دیگر دید کلی که انسان از جهان هستی دارد و بر اساس آن به تعبیر و تفسیر آن می پردازد، جهان بینی نامیده می شود و به طور کلی برداشت کلی انسان از جهان هستی را جهان بینی او می گویند. به صورت دیگر جهان بینی یک سلسله اعتقادات و بینش های کلی هماهنگ درباره جهان و انسان و به طور کلی درباره هستی می باشد. جهان بینی در واقع قسمتی از هستی شناسی می باشد و عناصر آن عبارتند: الف: توجیه جهان هستی ب: توجیه انسان ج: رابطه انسان با هستی.
"استاد مرتضی مطهری"

مقاله ای از آقای علی خدامی (جهانبینی 1 و 2 )

+
1
15

تفکرات درونی ما از هر نوعی باشد ، از همان جنس ، چهره و نگاه ما را می‌سازد و رخسار ما را تغییر می‌دهد.
مقاله ای از آقای علی خدامی (جهانبینی 1 و 2 )

همه ما می‌دانیم که مبتکر و طراح پروتکل DST برای اولین بار در جهان در سال 1999 میلادی برابر با 1378 هجری شمسی ، در مقاله‌ای علمی با عنوان صورت مسئله اعتیاد  با ترسیم مثلث درمان اعتیاد ، موضوع جهانبینی را وارد مقوله درمان اعتیاد نمودند . مثلث درمان اعتیاد با سه ضلع جسم ، روان و جهانبینی ، برای اولین بار در تاریخ علوم پزشکی و غیرپزشکی درمان اعتیاد با نگاهی سه بعدی به مسئله درمان اعتیاد می‌پردازد .

کنگره 60 معتقد است علاوه بر جسم و روان ، جهانبینی نیز بر اثر مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن دچار آسیب و تخریب می‌شود و در پروسه درمان اعتیاد ، بایستی به تعادل و سلامت مطلوب برسد .

بنیان کنگره 60 در تشریح آسیب‌های بیماری اعتیاد در شهر وجودی انسان و در قسمت جهانبینی معتقدند که مصرف‌کننده مواد مخدر بر اثر مصرف مکرر آنتی ایکس ، جهانی مملو از ترس ، اضطراب ، نگرانی و حقارت ، پیرامون خود به وجود می‌آورد و زندگی خود و اطرافیان را آشفته می‌سازد .

این عبارت از نوشتار مصرف‌کننده کیست که در کلیه کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 قرائت می‌شود ، برداشت شده است .

به بیان دیگر ، بر اثر حکومت افیون بر شهر وجودی و وابستگی شدید به مصرف آنتی ایکس ، نوعی نگرش و دیدگاه بر تفکرات و جهانبینی فرد مستولی می‌شود که در کنگره 60 به آن جهانبینی افیونی می‌گوییم . جهانبینی افیونی ، نوعی خاص از نگرش و جهانبینی است که خاص افراد مصرف‌کننده مواد مخدر است .

مصرف‌کننده مواد مخدر ، دنیا و زندگی پیرامون خود را از این زاویه ، یعنی جهانبینی افیونی می‌بیند . جهانبینی افیونی ، دیدن جهان ، هستی ، خود و دنیای پیرامون خود از دریچه مصرف مواد مخدر ، نشئگی و خماری و افکار معتاد گونه است که به دنبال خود انواع و اقسام تفکرات منفی را یدک می‌کشد .

در پروسه درمان اعتیاد علاوه بر جسم و روان ، ضلع جهانبینی نیز بایستی در تغییرات اساسی ، از حالت افیونی بودن خارج شود و به تعادل و سلامتی برسد . جهانبینی سالم بر اساس دانایی و تفکرات راستین به جای جهانبینی افیونی زمان اعتیاد .

جهانبینی و تغییرات آن که در پرتو آموزش و دانایی ، از حالت افیونی  خارج می‌شود و به تعادل و سلامتی می‌رسد ، از دیگر اضلاع مثلث درمان اعتیاد تأثیر می‌گیرد و بر آن تأثیر نیز می‌گذارد .

برای اینکه ما بتوانیم روی ضلع جهانبینی درمان اعتیاد کارکنیم ، بایستی ضلع جسم را در وضعیت و تعادل نسبی قرار دهیم ، زیرا در غیر این صورت ، یعنی عدم تعادل جسمی ، کار کردن روی مقوله جهانبینی ، اگر نگوییم غیرممکن ، بسیار دشوار است .

اگر ما از نقطه نظر جسم در شرایط مطلوبی نباشیم ، صحبت کردن از مقوله جهانبینی موضوعی بی‌ربط خواهد بود و کسی گوش شنوایی برای این مقوله نخواهد داشت . جسمی که خمار است و هزاران درد و به‌هم‌ریختگی سراغ آن آمده باشد ، نمی‌توان با آن به موضوع جهانبینی پرداخت .

در متد DST استفاده از داروی قدرتمند اپیوم تینکچرOT ، جسم را در شرایط مطلوب و تعادل نسبی قرار می‌دهد . در این شرایط ، مصرف‌کننده حال و حوصله پرداختن به مسئله جهانبینی و آموزش‌های آن را خواهد داشت .

بنابراین ، کاملاً متوجه می‌شویم که ضلع جسم چگونه بر ضلع جهانبینی اثر می‌گذارد . تغییرات جسمی به راحتی بر روی دیدگاه و جهانبینی ما اثر می‌گذارد . زمانی که ما خمار هستیم جهان و رابطه اجزای آن را به شکلی خاص می‌بینیم . بلافاصله با مصرف مواد و از بین رفتن خماری ، جهان را طور دیگری می‌بینیم . یک درد و ناراحتی جسمی ممکن است به طور کامل دیدگاه ما را در زمان احساس درد تغییر دهد . نوسان در میزان تولید و ترشح ناقل‌های عصبی در دستگاه عصبی و یا هورمون‌ها در سیستم اندوکرین ، به راحتی دیدگاه ما را تغییر می‌دهد .

ضلع جهانبینی نیز می‌تواند با تغییرات خود ، بر عملکرد و وضعیت دو ضلع دیگر تأثیر بگذارد . برای مثال زمانی که ما در پرتو آموزش‌های جهانبینی و آموزش‌های آن به دانایی می‌رسیم و مسایل جدید را فرامی‌گیریم ، دیدگاه ما نسبت به همه چیز تغییر پیدا می‌کند .

این تغییر نگرش ، می‌تواند نقطه تحمل جسمی ما را تغییر دهد  و باعث شود عملیات تیپرینگ را با موفقیت و شیرینی و بدون رنج و سختی و با آغوش باز پذیرا شویم . در تغییر نگرش ، حس‌ها و صور پنهان ما یا به عبارتی روان ما نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد . وقتی دیدگاه ما بر اساس افکار منفی و جهان بینی افیونی نباشد ، همه چیز رنگ و بوی دیگری خواهد داشت .

تفکرات و دیدگاه‌های ما مستقیماً روی حالات جسمی و روانی ما تأثیر خواهد داشت و همین طور بر سیستم ایکس. شاید بارها از زبان نگهبان کنگره 60 شنیده باشیم که سیستم ایکس بر اساس دو فاکتور عمل می‌نماید. یک عامل با سیم یا اتصال مستقیم که همان ناقل‌های عصبی و هورمون‌ها هستند که با ترشحات خود بر سیستم اثر می‌گذارند و عامل دوم به صورت بی‌سیم یا اتصال غیرمستقیم ، سیستم ایکس را دچار تغییر می‌نماید.

اتصال بی‌سیم همان تفکرات و جهانبینی ماست . تفکرات منفی و جهانبینی بر پایه نگرش منفی و بدبینی، بر سیستم ایکس اثر می‌گذارد و عملکرد آن را تضعیف می‌کند و ما از حالت سرخوشی و شادابی طبیعی خارج می‌نماید و بالعکس تفکرات مثبت و جهانبینی بر پایه دیدگاه مثبت و خوش‌بینی ، عملکرد سیستم ایکس ما را تقویت می‌کند و شادابی و سرخوشی طبیعی ما بیشتر و بیشتر می‌شود.

تفکرات مثبت و خوش بینی و در صراط مستقیم بودن و جهانبینی سالم، بر کل اعضا و جوارح و کل حالت‌های جسمی و حتی در رنگ پوست ما و حالت‌های چهره و مخصوصاً چشمان ما اثر می‌گذارد. به قول معروف ، رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر درون، بیان گر همین مسئله است.

تفکرات درونی ما از هر نوعی باشد ، از همان جنس ، چهره و نگاه ما را می‌سازد و رخسار ما را تغییر می‌دهد. افکار منفی و جهانبینی منفی یعنی جسم به‌هم‌ریخته و یک چهره نازیبا و چشمانی با حس منفی و زشت  و افکار مثبت و جهانبینی سالم یعنی جسم سالم و چهره‌ای زیبا و چشمانی درخشنده و نافذ.

هدف از بیان این مطالب، بیان اهمیت موضوع جهانبینی است و اینکه بدانیم چرا کنگره 60 این قدر به موضوع جهانبینی اهمیت می‌دهد .

کنگره 60 در نتایج فعالیت‌های خود به جایی رسیده است که با صراحت تمام می‌گوید که برای رسیدن به درمان کامل و قطعی اعتیاد، بایستی هر سه ضلع جسم، روان و جهانبینی به سلامتی و تعادل برسند و در غیر این صورت ممکن است به قطع مصرف مواد مخدر یا ترک برسیم اما به درمان و تعادل نخواهیم رسید.

موضوع جهانبینی موضوعی است که علاوه بر درمان اعتیاد ، بلکه بر کل امورات زندگی ما تأثیر می‌گذارد.

جهانبینی، سازنده زندگی ماست، در هر نقطه‌ای هستیم و در هر جایگاهی که هستیم و هر وضعیتی که داریم، خوب، بد، زشت و زیبا، خوشبخت و بدبخت، سعادت و خوشبختی یا رنج و عذاب فلاکت، همه و همه حاصل عملکرد ماست و عملکرد ما نتیجه جهانبینی و دانایی ماست.

دروس و علوم جهانبینی کنگره 60 از کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر آغاز می‌شود و در ادامه به وادی‌ها می‌رسد.

14 وادی کنگره 60 مهم‌ترین و یا به عبارتی ستون‌های علم جهانبینی کنگره می‌باشند و در ادامه به جزوه جهانبینی 1 و 2 نوشته آقای امین دژاکام می‌رسیم.

در سال 1381 جای خالی مکتوبات و نوشتارهایی که موضوع جهانبینی را با تفصیل بیشتر و با نگاهی تخصصی  مورد بررسی قرار دهد کاملاً احساس می‌شد.

با انتخاب آقای امین دژاکام به عنوان دیده بان آموزش جهانبینی، جزوه جهانبینی 1 و سپس جزوه جهانبینی 2 توسط ایشان به نگارش در آمد.

می‌توان گفت جهانبینی 1 و 2 مبانی علوم جهانبینی کنگره 60 را مورد بررسی قرار می‌دهد و به ما می‌آموزد که برای  داشتن یک جهانبینی سالم و راستین از کجا باید شروع کنیم و این مهم از چه بخش‌ها و عناصری تشکیل شده است.

آقای امین دژاکام در جهانبینی 1 ابتدا موضوع جهانبینی را تعریف می‌کنند و سپس به بخش‌ها و اجزای آن می‌پردازند و در ادامه موضوعات مهم دیگر را به ما آموزش می‌دهند. تجربه سال‌ها فعالیت کنگره 60 نشان می‌دهد که این دو جزوه اهمیت بسیار بالایی داشته و بر خلاف اینکه ساده، روان و کم حجم می‌باشد ، اما بار بسیار عمیق و موثری داشته و در تغییر نگرش و جهانبینی مصرف‌کننده مواد مخدر برای رسیدن به درمان و در ادامه برای رسیدن به یک زندگی سالم، نقش بسیار ویژه‌ای دارند.

در روی جلد جهانبینی 1 و 2 نوشته شده است  ، جهانبینی کاربردی . منظور از آوردن این کلمه بر روی جلد جزوه جهانبینی موید تأکیدی است که کنگره 60 بر کاربردی بودن موضوع دارد . به این صورت که این علوم جهانبینی کنگره 60 برای خواندن و صرفاً امتحان دادن نیست . کاربردی است ؛ یعنی ما باید آن را به کار گیریم و به آن عمل کنیم و نتیجه عمل به آن‌ها در قالب تغییراتی که در رفتار ، گفتار و اندیشه‌های ما به وجود می‌آید ، خود را به نمایش بگذارد .

شعری وجود دارد با این مضمون . ما برون را نگریم و قال را  ؛ ما درون را بنگریم و حال را .

اما باید بگوییم که کنگره 60 به هر دو سوی قضیه توجه دارد . کنگره 60 معتقد است که برون ما آیینه درون ماست . اگر درون ما به‌هم‌ریخته باشد ، برون ما هم به‌هم‌ریخته است . اگر تفکرات ما به‌هم‌ریخته باشد ، گفتار ما هم به همین شکل خواهد بود . درون و برون ما از هم جدا نیستند . درون و تغییرات آن ، نقطه آغازی است که در نهایت نتیجه آن را در بیرون می‌بینیم .

نگاه کنگره 60 به تغییرات ماست . تغییرات ما نشان می‌دهد که ما جهانبینی کنگره 60 را آموخته‌ایم و به آن عمل می‌کنیم . اگر به آموخته‌های خود عمل نکنیم ، باید بدانیم که آن آموخته‌ها برای ما دانش و علم نخواهد بود . علم یعنی دانشی که به آن عمل می‌کنیم . برای باورها و آموخته‌هایی که به آن‌ها عمل نمی‌شود ، ارزشی وجود ندارد .

اکثر اعضای کنگره 60 که این دو جزوه را مورد مطالعه قرار داده  و مطالب آن را فراگرفته‌اند به  نقش حیاتی این نوشتارها واقف هستند .

در این هفته در کلیه کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 ، در نمایندگی‌های سراسر کشور پیرامون این موضوع گفت و شنود صورت می‌گیرد. امید که بتوانیم در این هفته با مطالعه این جزوات ، بیشتر از قبل به مفاهیم آن‌ها پی ببریم و در زندگی روزانه به کار گیریم . جهانبینی 1 و 2 در بخش نوشتارهای آموزشی همین سایت در دسترس شماست .

با احترام ، مسافر علی خدامی

منبع : وبلاگ مسافر علی خدامی


تصویرگر:همسفر پریا

تهیه کننده:همسفر کبرا

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر