درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
سه شنبه 12 تیر 1397 :: نویسنده : همسفر زیبا       

فرهنگ استفاده از تلفن همراه را بیاموزیم


فرهنگ استفاده از تلفن همراه

یکی از تکنولوژی هایی که البته از ورود آن در جامعه مان سال های زیادی گذشته است تلفن همراه است. اما متاسفانه هنوز خیلی از ما نتوانسته ایم به نحوی صحیح، به هنجار، و بهینه از این وسیله استفاده کنیم. امروز در کنار همه فوایدی که ورود موبایل در زندگی مان داشته است، شاهد آثار منفی اخلاقی و اجتماعی این وسیله در جامعه هستیم. لذا خالی از فایده نیست که دوباره با هم نحوه استفاده صحیح و اخلاقی از این وسیله را در مکان ها و زمان های مختلف مرور کنیم:


- یکی از معایب تکنولوژی عادت کردن به آن است. عادت نکنید که همواره با موبایل زندگی کنید و همیشه در دسترس باشید. برای استفاده از آن برای خود زمان تعیین کنید. این گونه نباشد که همواره در دسترس و آماده پاسخگویی باشید. بالاخره هر فردی نیاز دارد که ساعاتی از روز را به مطالعه، تفکر، تمرکز روی مسائل کاری و درسی و ... بپردازد. در چنین مواقعی رشته افکار شما می تواند با یک پیامک و یا تماس گسسته شود. خاموش نکردن موبایل در این شرایط راندمان کار خودتان را پایین می آورد.

- توقع داشتن از دیگران در هر زمینه ای امری غیراخلاقی و ناصحیح است. هیچ گاه توقع نداشته باشید که جواب پیامک و یا زنگ شما را بدهند. شاید در آن لحظه برای طرف مقابل این امر مقدور نبوده باشد. پیوندهای دوستی خود را با سوء برداشت ها و توقعات بی جا سست نکنید.

- هیچ گاه درخواست خود را مبنی بر گرفتن شماره تلفن کسی در زمانی مطرح نکنید که او در معذوریت قرار بگیرد و از سر اجبار و اکراه شماره تماس خود را به شما بدهد.
- حین صحبت رو در رو با شخصی دیگر تلفن همراه خود را خاموش کنید و یا در حالت ویبره قرار دهید و از پاسخ گویی به تلفن در این مواقع خودداری کنید. این کار بی احترامی به فرد مقابل محسوب می شود. مگر اینکه با فردی قرار تماس قبلی داشته باشید. این گمان غلط است که با یک عذرخواهی از طرف مقابل، قبل و بعد از پاسخ گویی به تلفن، ادب را رعایت کرده اید!

- در حین رانندگی ابتدا در محل مناسبی پارک نموده سپس از تلفن همراه خود استفاده کنید. چنانچه قادر به چنین کاری نمی باشید، حداقل از گوشی استفاده نمایید.


- یک آهنگ ملایم و غیر آزاردهنده برای زنگ تلفن و پیامک خود انتخاب کنید. آسایش دیگران را فدای جلب توجه و به اصطلاح "باحال بودن" خود نکنید. 

- همیشه تلفن همراه خود را در اماکن عمومی نظیر کتابخانه، مساجد، بیمارستان، جلسات، رستوران، کلاس درس و موزه ها خاموش کنید و یا حداقل آن را برروی منشی تلفنی و یا حالت ویبره (سیستم لرزاننده) قرار دهید.
- با صدای آهسته و لحن آرام با تلفن همراه صحبت کنید. برخی مکالمات خاص را که لحنی تند، خشن و احساسی را طلب میکنند به زمان مناسب تری موکول کنید. از پشت تلفن همراه با همسر خود مشاجره نکنید، کسی را توبیخ و یا سرزنش نکنید و یا با شریک و همکار خود بگو مگو نکنید.

- مکان های شلوغ، داخل صف ها و راهروهای باریک، مکان های مناسبی برای مکالمه با تلفن همراه نمی باشند.

- هرگز تلفن همراه شخص دیگری را پاسخ نگویید. همچنین هیچ گاه پیام کوتاه دریافتی تلفن همراه شخص دیگری را پاسخ نداده و یا آن را نخوانید.


- از دیگران غیر از موارد خیلی خیلی ضروری درخواست استفاده از گوشی شان را نکنید. گوشی و خط هر کس مثل مسواک و حوله و شانه از وسایل شخصی می باشد!

- چنانچه سرو صدای محیط پیرامون شما زیاد است، عوض فریاد کشیدن، می توانید به مکانی ساکت و خلوت تر بروید. همچنین چنانچه اشکال از برقرای ارتباط است باز فریاد کشیدن و با صدای بلند صحبت کردن مشکلی را حل نمی کند (و تنها باعث آزار اطرافیان و سلب آسایش دیگران میشود). بنابراین آهسته صحبت کنید.

- تلفن همراه یک ابزار ارتباطی در مواقع اضطراری و فوریتی است و نه یک وسیله تفریح و یا گفتگوهای دوستانه و طولانی مدت.

- در برخی اماکن همچون بیمارستانها و داخل هواپیما که امکان تداخل امواج تلفن همراه وجود دارد، از روشن کردن تلفن همراه خود خودداری کنید.

- در برخی از اماکن دولتی، موزه ها، سینماها، تئاتر و یا نمایشگاه ها که عکس برداری و فیلم برداری ممنوع میباشد، با تلفن همراه خود عکس و یا فیلم نگیرید.


- در اماکن پر ازدحام از گرفتن عکس با گوشی تلفن همراه خود خودداری کنید. چراکه ممکن است دیگران به اشتباه تصور کنند که شما در حال گرفتن عکس آنها می باشید.

- فضای گرم و صمیمی مهمانی ها و جمع های خانوادگی و فامیلی را با پاسخ گویی مداوم به تلفن همراه و فرستادن و خواندن پیامک های متعدد به هم نزنید. مشغول شدن به تلفن همراه هم به مرور خودتان را منزوی می کند و هم مهر و محبت را در بین افراد فامیل و خانواده از بین می برد. ضمنا این عمل، بی احترامی به جمع و بی توجهی به زحمات صاحب خانه است.
- در پیاده روهای شلوغ و پر رفت و آمد با ایستادن و چک کردن پیامک های خود ترافیک ایجاد نکنید.

- در تاکسی و اتوبوس مراعات دیگران را بکنید و غیر از مواقع خیلی ضروری مکالمات خود را به زمان دیگری موکول کنید.

- در ساعات صرف غذا و مخصوصا ساعات شام به تلفن ها پاسخ نگویید. با مشغله زیادی که این روزها همه ما داریم، خانواده ها کمتر فرصت می کنند در کنار هم بنشینند و با هم صحبت کنند. هنگام صرف شام  فرصتی است که معمولا اعضای خانواده می توانند دور هم در محیطی آرام و دور از دغدغه جمع شوند. لذت کنار هم بودن را با روشن کردن تلویزیون و پاسخ دادن به تلفن از خود و خانواده نگیرید. این کار به ندرت محبت و توجه اعضای خانواده را نسبت به هم کم می کند.  

- هنگامی که با کسی تماس گرفتید و بعد از دوبار تماس با عدم پاسخگویی او مواجه شدید، از تماس مجدد و اصرار بر پاسخگویی خودداری کنید. شاید در آن شرایط به هر دلیلی طرف مقابل امکان پاسخ به تلفن شما را نداشته باشد. با این کار او را آزار می دهید. فقط در مواقعی حیاتی که الزام در رساندن خبر وجود دارد اجازه دارید چنین کاری بکنید.

- هر فردی دارای یك حریم و یا فضای شخصی است كه وی را احاطه كرده. این فضا احساس امنیت و آرامش را برای فرد فراهم می آورد، به ویژه در مكانهای شلوغ و پر ازدحام. كاربر هوشمند تلفن همراه به حریم شخصی افراد احترام گذاشته و هنگام مكالمه با تلفن همراه حداقل 6-3 متر از نزدیك ترین فرد فاصله میگیرد. و چنانچه این فضا در اختیار نباشد منتظر می ماند تا اطرافش خلوت گردد.


- اتاق های شلوغ، داخل صف ها و راهروهای باریك مكانهای مناسبی برای مكالمه با تلفن همراه نمی باشند.


- برخی اوقات محتوای مكالمه بایستی محرمانه، خصوصی و پوشیده باقی بمانند، بنابراین در مكانهای عمومی از عنوان كردن برخی مسایل خاص، مشاجرات و اطلاعات شخصی خودداری كنید.


- شماره تلفن همراه خود را صرفا در اختیار افراد آشنا و قابل اعتماد قرار دهید. شماره تلفن دیگران را نیز تنها با كسب اجازه در اختیار فرد دیگری قرار دهید.

- هرگز تلفن همراه شخص دیگری را پاسخ نگویید. همچنین هیچگاه پیام كوتاه دریافتی تلفن همراه شخص دیگری را پاسخ نداده و یا آن را نخوانید. تلفن همراه یك وسیله كاملا شخصی است.


- هرگزعكس فردی را بدون كسب اجازه از وی نگیرید و در گوشی تلفن همراه ذخیره نكنید.

- تلفن همراه را در دست خود نگه ندارید. چنانچه از تلفن همراه استفاده نمی كنید آن را درون جیب و یا كیف خود قرار داده و در معرض دید دیگران قرار ندهید. خطر سرقت تلفن همراه همواره در كمین شماست.


- چنانچه دراماكن عمومی و یا حین گفتگوهای دو نفره ناچار به پاسخگویی به تلفن همراه میباشید، قبل و پس از انجام مكالمه از طرف مقابل خود عذرخواهی كنید.
- چنانچه سر و وصدای محیط پیرامون شما زیاد است، به جای فریاد كشیدن، به یك مكان ساكت و خلوت تر بروید. همچنین چنانچه اشكال از برقرای ارتباط است باز فریاد كشیدن و با صدای بلند صحبت كردن مشكلی را حل نمی كنید (و تنها باعث آزار اطرافیان و سلب آسایش دیگران میشود).بنابراین آهسته صحبت كنید.


- از مختصر نویسی بیش از حد هنگام ارسال پیام كوتاه خودداری كنید. با اینكه مخفف ها و حروف اختصاری برای بسیاری روشن و قابل پذیرش میباشند، اما در نهایت برای آنانی كه با آنها آشنایی كافی ندارند، باعث سر در گمی و سوء ارتباط میگردند. بنابراین پیام ها را با املاء و فواصل صحیح ارسال كنید.

- از ارسال پیام های كوتاه دیگران برای دیگر افراد خودداری ورزید. این عمل تنها اتلاف وقت، هزینه بر و به دور از نزاكت میباشد.
- به پیام های كوتاه خود جنبه شخصی بدهید. از ارسال پیام های غیرشخصی به گروهی از افراد خودداری ورزید. تلفن همراه برای استفاده شخصی است و نه برای ارسال پیام هرز به دوستان.


- پیام های ارسالی و یا دریافتی را بطورروزانه پاك كنید. بسیاری ازروابط به علت سوء تعبیر و سوء برداشت پیام های كوتاه از هم پاشیده شده اند.


- تلفن همراه یك ابزار ارتباطی در مواقع اضطراری و فوریتی است و نه یك وسیله تفریح و یا گفتگوهای دوستانه و طولانی مدت.


- زمان مكالمه با تلفن همراه بایستی كوتاه و مختصر باشد.

- هنگام صحبت با تلفن همراه همزمان با اطرافیان خود صحبت نكنید. چراكه موجب آزار و سردرگمی آنان میگردد.

تهیه کننده:همسفر کبرا


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر