درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
دوشنبه 28 خرداد 1397 :: نویسنده : همسفر زیبا       

Image result for ‫سیگار‬‎

مصرف سیگار و پیامدهای آن
امروزه سیگار به عنوان یكی از مهمترین عوامل مرگ و میر انسان ها و در عین حال تنها علت قابل پیشگیری مرگ و میر و ناتوانی در دنیا محسوب می شود و سالانه جان میلیون ها نفر بر اثر استعمال سیگار به مخاطره می افتد. آمار افراد سیگاری در دنیا حدود1 میلیارد و200 میلیون نفر است كه800 میلیون نفر از آنان متعلق به كشورهای در حال توسعه هستند.

این آمار نشان دهنده افزایش روز افزون تعداد افراد سیگاری به ویژه زنان جوان در كشورهای در حال توسعه است.بر اساس تحقیقات سازمان بهداشت جهانی 6/14 درصد از ایرانیان در فاصله سنی15 تا69 ساله سیگار می كشند.سالانه در دنیا سیگار باعث مرگ4 میلیون و800 هزار نفر می شود كه این مرگ و میرها در كشورهای در حال توسعه بیشتر رخ می دهد. تخمین زده می شود تا سال2030 میلادی، سالانه10 میلیون نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست خواهند داد70 درصد از این تعداد مربوط به كشورهای در حال توسعه خواهد بود.در ایران هر سال حدود50 هزار نفر در اثر استعمال سیگار جان خود را از دست می دهند. هم چنین بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از سرطان قسمت های فوقانی دستگاه تنفس (لب، دهان، حلق) و سرطان قسمت های تحتانی دستگاه تنفس (نای، ریه، برونش) در میان كشورهای خاورمیانه متعلق به ایران است.حدود80 تا90 درصد سیگاری های حرفه ای، قبل از20 سالگی شروع به كشیدن سیگار كرده اند و در این میان جوانان15 تا24 ساله بیشتر از سایر سنین برای اولین بار سیگار را تجربه می كنند. با این وجود اتخاذ راهكارهایی به منظور پیشگیری از این معضل ضروری به نظر می رسد.

یكی از مهم ترین راهكارها برای پیشگیری از اعتیاد به سیگار، آموزش نوجوانان در معرض خطر است. دوران مدرسه بهترین زمان برنامه ریزی و آموزش برای جلوگیری از گرایش و اقدام به چنین رفتارهایی می باشد. چه عواملی باعث گرایش به مصرف سیگار را در نوجوانان می شود؟ بیشتر دختران و پسران جوان سیگاری معتقدند كه سیگار برای سلامتی آنها مضر نیست. این نگرش در جوانانی كه از كودكی پدر و مادر سیگاری خود را دیده اند و با این رفتار خو گرفته اند تقویت می شود. گاهی ترغیب اطرافیان می تواند عامل اصلی ایجاد این گرایش در فرد شود. اغلب جوانان در اقشار پایین فرهنگی سیگار را به عنوان وسیله ای برای كسب و ارتقای جایگاه اجتماعی جدی تر قلمداد كرده و با همین نگرش آن را تجربه می كنند. گاهی افراد بنا به تصورهای نادرست خود از آن به عنوان آرام بخشی برای كاهش استرس و اضطراب استفاده می كنند.

آمار نشان می دهد دو سوم نوجوانان در16 سالگی برای اولین بار، كشیدن سیگار را تجربه كرده اند. میزان استفاده از سیگار در پسران بیشتر از دختران بوده و پسران در سنین پایین تری كشیدن سیگار را شروع می كنند. مواد تشكیل دهنده سیگار و مضرات آن سیگار از توتون، كاغذ، مواد نگهدارنده و اسانس تشكیل یافته است. در درجه حرارت بالا تركیبات سیگار تغییر كرده و تبدیل به مواد سرطان زا می شوند. مواد سمی موجود در سیگار عبارتند از تركیبات گازی (مونوكسید كربن، فرمالدئید و…) و تركیبات ذره ای (نیكوتین، قطران و…). مونوكسید كربن حاصل از دود سیگار بعد از ورود به ریه ها، با هموگلوبین خون تركیب شده و جای اكسیژن را می گیرد. به عبارتی هموگلوبین به جای تركیب با اكسیژن با مونوكسیدكربن اتصال برقرار كرده و به طبع آن اكسیژن كمی به اعضای بدن خواهد رسید. نتیجه این كمبود اكسیژن، خستگی، ضعف عضلانی و مشكلات تنفسی می باشد. بدن برای مقابله با این وضعیت گلبول قرمز بیشتری تولید می كند تا از این طریق كمبود اكسیژن خود را جبران كند و این حالت منجر به غلظت خون و یا پلی سایتمی می شود. از میان عوامل ذره ای سیگار، نیكوتین تنها بخش اعتیادآور سیگار است. نیكوتین با تاثیر روی سیستم قلبی و عروقی، به بالا رفتن فشار خون و افزایش ضربان قلب كمك كرده و این امر موجب بروز بیماری های قلبی عروقی خواهد شد. نیكوتین هم چنین روی سیستم اعصاب مركزی اثر گذاشته و باعث لرزش، تشنج، فلج عضلات و مرگ می شود. بسیاری از افراد به ویژه جوانان بر این باورند كه مصرف قلیان بی ضرر است و وجود آب در قلیان را دلیلی بر بی خطر بودن آن می دانند. این تصور نه تنها به هیچ عنوان درست نیست بلكه اسانس هایی كه به تنباكو های امروزی اضافه می شود كاملاً سرطان زا هستند.

تاثیر سیگار بر تمامی ارگان های بدن به نحوی است كه تقریباً هیچ ارگانی را نمی توان یافت كه از آثار سو سیگار در امان باشد. قربانیان مصرف سیگار
امروزه از هر3 نفر كه می میرند یك نفر مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند. سیگار اصلی ترین عامل ایجاد كننده این بیماری است. بیماری های قلبی نظیر انسداد عروق قلب و سكته قلبی جان تعداد زیادی از مردم را تهدید می كند. در سال2000 میلادی، 5 میلیون نفر بر اثر استعمال سیگار جان باختند. از این تعداد افراد حدود 7/2 میلیون نفر در اثر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی حاصل از مصرف سیگار جان باختند، یك میلیون نفر در اثر ابتلا به بیماری های ریوی جان خود را از دست دادند و850 هزار نفر در اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشته اند. بیماری های حاصل از مصرف سیگار مصرف1 تا14 نخ سیگار در روز احتمال ابتلا به سرطان ریه را8 برابر می كند و اگر این تعداد سیگار مصرفی به25 نخ در روز برسد، احتمال ابتلا به سرطان ریه25 برابر خواهد شد. اگر شخصی علاوه بر سیگار از الكل و پیپ هم استفاده كند شانس ابتلا به سرطان ریه، لب، دهان، گلو در وی دو چندان می شود.
كشیدن سیگار شایع ترین عامل شناخته شده ای است كه با برونشیت مزمن و آمفیزم ارتباط دارد.90 درصد بیمارانی كه بیماری مزمن ریوی دارند، مصرف كنندگان قبلی یا فعلی توتون هستند. كشیدن سیگار برای مدت طولانی حركت مژك های سلول های اپیتلیال تنفسی را مختل كرده و شخص را مستعد ابتلا به بیماری های ریوی می كند. بیماری های ریوی حاصل از استعمال سیگار می تواند، تمامی ارگان های بدن را درگیر كند. وظیفه مهم ریه، رساندن اكسیژن به تمام اعضای بدن است. به این ترتیب كه فقر اكسیژن، بیماری ها و ناتوانی های زیادی ایجاد می شود. سیگار نه تنها باعث افزایش انواع بیماری ها وسرطان های ریه می شود بلكه احتمال ابتلا به سرطان هایی نظیر پانكراس، كلیه، كبد، خون، معده، مثانه، دهان، لب و گلو نیز چند برابر می كند. یكی از اعضای حیاتی كه در اثر مصرف سیگار دچار اختلال عملكرد می شود مغز است. بر اثر كاهش اكسیژن مغز، احتمال ابتلا به آلزایمر (از دست دادن حافظه، عدم تشخیص زمان، مكان و جهت و …) دو برابر افراد عادی می شود.

هم چنین سیگار باعث از دست دادن بافت استخوانی شده و پوكی استخوان و شكستگی های استخوان را نیز افزایش می دهد. با مصرف سیگار، جریان خون در دهان كاهش یافته و احتمال ابتلا به بیمارهای دهان و دندان نیز افزایش می یابد. به طوری كه آمار نشان می دهد افراد سیگاری بیشتر از افراد عادی دندان های خود را از دست می دهند، رنگ دندان هایشان تیره می شود و بیماری های دهان و دندان به صورت شدیدی در آنها بروز می كند. حتی در كاشت دندان نیز افراد سیگاری با شكست بیشتری مواجه می شوند. به علت عدم اكسیژن رسانی مناسب، ترمیم زخم در افراد سیگاری با80 درصد تاخیر صورت می گیرد. بنابراین در صورت انجام عمل جراحی، این افراد باید بسیار مراقب زخم و عفونت ناشی از عمل جراحی باشند. به علت افت جریان خون پوستی و اثری كه سیگار بر روی آنزیم های پوستی دارد، پوست افراد سیگاری تیره تر و دارای چین و چروك بیشتری هستند. هم چنین سیگار مهم ترین عامل بروز سرطان معده و مری بوده و در بروز بیماری های چشم نظیر آب مروارید نیز موثر است. با توجه به رشد روز افزون تعداد زنان جوان سیگاری در سال های نه چندان دور با یك اپیدمی سرطان ریه در زنان جوان روبرو خواهیم شد. زیرا زنان سیگاری دو برابر مردان سیگاری شانس ابتلا به سرطان ریه را دارند. زنانی كه سیگار می كشند، بیشتر در معرض حملات قلبی، انواع سرطان ها و مشكلات دهان و ریه قرار دارند. آمار نشان می دهد كه از سال1987 به بعد سرطان ریه حتی بیشتر از سرطان سینه جان زنان را در معرض خطر قرار داده است. سیگار روی باروری زنان نیز تاثیر داشته و حتی در طی حاملگی احتمال زایمان زودرس، مرگ جنین و تولد نوزاد با وزن كم را افزایش می دهد. زنانی كه علاوه بر سیگار از قرص های ضد باروری نیز استفاده می كنند، ده برابر افراد عادی دچار حمله قلبی می شوند. سیگار علاوه بر فرد سیگاری به اطرافیان و افراد خانواده او آسیب های فراوان می رساند و آنها ناخواسته مبتلا به بیماری هایی به مراتب شدیدتر از بیماری های فرد سیگاری می شوند. تحقیقات انجام شده حاكی است كه برونشیت مزمن، عفونت ریه، آسم و سایر بیماری های مزمن ریوی در بچه هایی كه والدین آنها سیگار می كشند بیشتر دیده می شود. و حتی شانس ابتلا به سرطان های مختلف نیز در این بچه ها بالاتر است. بسیاری از اطرافیان فرد سیگاری از تحریك چشم ها، بینی، گلو، كاهش عملكرد ریه، افزایش ابتلا به آسم و شدت حملات آن شكایت دارند. آزمایشات نشان می دهد كه احتمال ابتلا به بیماری های عروق قلبی در سیگاری های غیر فعال (افراد در معرض دود سیگار) بیشتر است.

سالانه میلیون ها نفر در سراسر جهان در معرض ابتلا به بیماری های عروق قلبی هستند این افراد مستعد ابتلا به سرطان های مختلف، به ویژه سرطان ریه نیز هستند. ترك سیگار همان طور كه گفته شد مصرف سیگار به مدت طولانی تغییرات مخربی در ریه ایجاد می كند. بعد از ترك سیگار از روند تخریب ریه جلوگیری شده و ریه به تدریج شروع به ترمیم خود می كند و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان ریه و پیشرفت سرطان ریه كم تر می شود. ترك سیگار علاوه بر كاهش سرطان ریه، احتمال ابتلا به سرطان های قسمت های دیگر، بیماری های عروقی، مغزی و تنفسی را نیز از بین می برد.
در هر صورت با توجه به اثر اعتیاد آور نیكوتین، با قطع مصرف سیگار، علائمی به صورت تحریك پذیری، عدم تمركز، افزایش اشتها و هوس كشیدن سیگار به وجود خواهد آمد. این مسائل كاملاً طبیعی و البته زود گذر است. برای كمتر شدن این علائم، می توان نیكوتین سیگار را با روش های دیگر جایگزین كرد. روش NRT (Nicotin Replacement Therapy) جایگزین كردن نیكوتین سیگار با منابع دیگری غیر از سیگار است. آسان ترین روش ترك سیگار استفاده از آدامس نیكوتین و یا برچسب های پوستی نیكوتین است كه فرد در هنگام هوس سیگار می تواند از آنها استفاده كند و به دلیل تغییر رفتار سیگار كشیدن كمك زیادی به فرد می كند. البته روش های دیگری نظیر استفاده از اسپری های نیكوتین نیز وجود دارد كه توسط پزشك باید تجویز شود. هدف اصلی NRT از بین بردن رفتار سیگار كشیدن است. گرچه اعتیاد به نیكوتین ممكن است مدتی باقی بماند، اما برای ترك سیگار نیكوتین جایگزین را نیز به تدریج باید قطع كرد.

◊ نیکوتین و مضرات آن در سیـگار حـدود 4000 مـاده شـیمـیایی خطرناك همچون آمونیاك، سرب و آرسنیك موجود میباشد اما مـاده ای كـه سبب میگردد افراد بدنبال سیگار گرایش یابنـد نـیـكوتـیـناسـت. نیـكوتـیـن از بـرگـهـای گیاه تنباكو بدست می آیـد. نیكوتین یك آلكولوئید (شبه قلیا) بسـیـار سـمی و روغـن مانند میباشد. نیكوتین تاثیر مضاعف تحریك و سركوب گر در بـدن دارد. یـك نـخ سـیگار حاوی 8 الی 20 میـلی گـرم نیكوتین است كه تنها 1 میلی گـرم آن هنـگـام كـشــیدن سیـگــار جذب بدن می گردد. شایان ذكر است كـه تـنـهـا2 الی 5 میلی گرم نیكوتین سبب تهوع و استفراغ و تنها 60 میلی گرم از این ماده مرگ آور میباشد. راه های ورودنیكوتین به بدن 3 طریق میباشد: • جذب از طریق پوست • جذب از طریق ریه ها • جذب از طریق غشاء مخاطی بینی و دهان بیـشتـرین جـذب نیـكوتین از طریق استنشاق و آلوئولهای (كیسـه های ریـز هـوایـی كه تبادل گازها در آن ها صورت میگیرد) ریه می بـاشد. نیـكوتین پس از ورود به جریان خون مستقیما و سریعا به مغز میرسد و سپس در تمام بدن منتشر میگردد. تـنها 10 الی 15ثانیه زمان كافی است كه پس از اولین پك شما به سیگار نیكوتین به مغز شما برســد. مهمتریت اثر نیكوتین نیز بر روی مغز اعمال میگردد اثراتی كه باعث: 1- احساس لذت و خوشایند از كشیدن سیگار 2- احساس تحریك پذیری پس از ترك سیگار میگردد. نیمه عمر نیكوتین در بدن 1 ساعت می بـاشد بـدین مــفهوم كه پس از سپری شدن 6 ساعت از كشیدن سیگار تنها در حدود 0.031 میلیـگرم از 1 میلی گرم نیكوتین جذب شده در بدن باقی خواهد ماند. بدن از طرق زیر از شر نیكوتین خلاص میگردد: 1- 80 درصد نیكوتین توسط آنزیمهای كبد تجزیه میگردد. 2- نیكوتین در ششها متابولیزه شده و به كوتینین و اكسید نیكوتین تبدیل میگردد. 3- كوتینین و دیگر مواد متابولیزه و باقی مانده نیكوتین نیزتوسط كـلـیه هـا —– شده و از طریق ادرار دفع میگردند. • نیمه عمر كوتینین 24 ساعت میباشد بنابراین با آزمایش ادرار حتی تا 2 روز بعد قادر می بـاشید تشخیص دهید فرد اخیرا سیگار كشیده یا خیر. • برخی افراد كبدشان آنزیم كمتری به مـنـظور تــجزیه نیكوتین ترشح كرده بنابراین اینگونه افراد در روز به تعداد سیگار كمتری برای تداوم اثرات سیگار نیازمندند. • افرادی كه بطور مداوم سیگار می كشـنـد بـدنشـان نـسبت به نـیكوتین مقاومت حاصل كرده و برای دستیابی به اثرات سیگار به تعداد سیگار بیشتری نیاز دارند.

اثرات نیکوتین در بدن
نیكوتین عملكرد بدن و مغز شما را دگرگون میـكـند. نتیجه نـهایـی متناقض میباشد: نیكوتین هم نیرو بخش و محرك و هم سركوبگر و آرامش دهنـده اسـت. نـیكوتین اثرات زیررا در بدن ایجاد میكند: 1- نـیـكوتـین سبـب تـرشـح فـوری آدرنالین می گردد. با اثر آدرنالین هنگامی كـه شـمـا وحشتزده هستید و یا حالت هجومی پیدا میكنید آشنا هستید: ضربان قــلبتان سریعتر شده، افزایش فشار خون، تنفس سریع و كم عمق، افزایش گلوكز خون، كـاهـش دمای پـوسـت، تحریك سیستم عصبی مركزی. خـود نیـكوتـیـن نـیز به نوبه خـود مـانـع تـرشـح هورمون انسولین میگردد (انسولین قند خون را كاهش میدهد) بـنابراین نیكوتین سبب میـشـود گلوكز بیش از معمول در خون وجود داشته باشد كه بـاعث مـی گــردد شـخـص احساس گرسنگی كمتری كند. 2- نیكوتین متابولیسم پایه را افزایش می دهد یعنی فرد كالری بیشتر از معمول خواهد سوزاند. بنابراین به مرور زمان وزنشان كاهش خواهد یافت. 3- نیكوتین سبب افزایش ترشح استیل كولین می گردد .افزایش استیل كولیــن باعــث افزایش فعالیتهای نورونهای مغزی، بهبود سرعت عمل واكنش شما به محركات، افزایش توانایی تمركز كردن میشود. 4- افزایش ترشح دپامین: این همان عاملی است كه به فرد در پـی اسـتـعـمـال سـیگار حس خوشی و نشاط میدهد. 5- سبب آزاد سازی گلوتامات كه سبب افزایش یادگیری و حافظه می گردد. 6- افـزایش تـرشـح آنـدروفـیـن. آندروفین یك مسكن درد طبیعی بدن است و خـاصـیـتـی همچون مرفین دارد. اما در دراز مدت نیكوتین اثرات مخرب زیر را بدنبال دارد: 1- فشار خون بالا. 2- انسداد عروق خونی و در پی آن سكته قلبی و مغزی. 3- كاهش ویتامین C. 4- كاهش كارایی سیستم ایمنی بدن. 5- سرطان دهان، گلو، حنجره و ریه. 6- برونشیت و آمفیزم. 7- زخم معده. 8- كاهش وزن. 9- كاهش حواس بویایی و چشایی. 10- چین و چروك پوست .


تهیه کننده:همسفر کبرانوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic