درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 :: نویسنده : همسفر زیبا       

خلاصه کتاب: هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند،هیچ چیز

خلاصه کتاب: هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند،هیچ چیز

معرفی کتاب هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند،هیچ چیز

این کتاب کمک خواهد تا یک تغییر فلسفی عمیق و یک نظرگاه جدید بنیادی در زندگی به جای خوش‌بینی و تفکر مثبت داشته باشید. خوش‌بینی‌هایی که فقط به صورت موقتی به شما کمک می‌کنند تا با سختی‌های زندگی کنار بیایید و در دراز مدت اغلب باعث شکست شما می‌شوند.

خلاصه کتاب هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند،هیچ چیز

در این قسمت خلاصه‌ای از کتاب هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند،هیچ چیز اثر آلبرت الیس را برای شما مخاطبان عزیز سبز روشن آماده کرده‌ایم. این یادداشت‌ها حاوی نقل‌قول‌ها و درس‌های کلیدی همچنین ایده‌ها و عبارات مهم کتاب می‌باشد.

 • ما با تفکرات و احساسات و رفتارهای خاص به دنیا نیامده‌ایم و محیط به طور مستقیم باعث رفتار و احساساتی که داریم نشده است؛ اما ژن‌ها و تربیت اجتماعی ما تکنیک‌های قوی برای آنچه انجام می‌دهیم در اختیارمان گذاشته است. هر چند ما معمولاً با این تکنیک‌ها پیش می‌رویم (یا آن‌ها را رها می‌کنیم) واقعاً مجبور نیستیم.
 • این طور نیست که گزینه‌های بی‌نهایت در اختیارمان باشند یا کاملاً آزاد باشیم. هر چقدر هم تلاش کنیم نمی‌توانیم دستانمان را به هم بکوبیم و پرواز کنیم. نمی‌توانیم عادت‌های متفاوتمان، مثل سیگار یا غذا ، را به راحتی کنار بگذاریم. ما زمانی را در اختیار داریم تا هر یک از عادت‌های ثابت را تغییر دهیم.
 • اما می‌توانیم این طور انتخاب کنیم که به طور قابل توجهی خودمان را تغییر دهیم. ما قادر هستیم که قوی‌ترین تفکرات، احساسات و اعمال خود را تغییر دهیم. چون بر خلاف پرندگان، میمون‌ها و سوسک‌ها ما انسان هستیم. به عنوان انسان ما با ویژگی‌هایی متولد شده‌ایم که مخلوقات دیگر به ندرت دارا هستند؛ توانایی فکر کردن در مورد تفکراتمان از همین ویژگی‌هاست.
 • ما نه تنها به طور طبیعی فیلسوف هستیم بلکه می‌توانیم در مورد فلسفه‌های خود فیلسوفانه دلیل بیاوریم و در مورد دلایل خود استدلال کنیم؛ که ما را خوشبخت کرده است، که به ما خودمختاری و اراده‌ی آزاد داده است. چون اگر ما یک متفکر سطحی بودیم و نمی‌توانستیم فکرهایمان را بررسی کنیم و نمی‌توانستیم احساساتمان را سبک و سنگین کنیم و یا اعمال خود را مرور کنیم، چه بودیم؛ کاملاً گیج و سرگردان.
 • در حقیقت، ما گیج و محدود به عادت نیستیم؛ البته اگر نخواهیم که باشیم.

 • ما می‌توانیم نسبت به محیط اطرافمان و خودمان آگاه باشیم. ما با نوعی پتانسیل و توانمندی منحصربه فرد به دنیا آمده‌ایم تا رفتار و تفکراتمان را مشاهده و بررسی کنیم.
 • ما انسان‌ها خودآگاهی واقعی داریم. ما می‌توانیم اهداف، تمایلات و مقاصد خودمان را رصد کنیم. می‌توانیم آن‌ها را بررسی و مرور کنیم و حتی گاهی تغییرشان دهیم. ما قادر هستیم ایده‌ها و هیجاناتی را که تغییر داده‌ایم دوباره بررسی کنیم و باز هم آن‌ها را تغییر دهیم.
 • مهم نیست چقدر عملکردتان بد باشد، مهم نیست دیگران چقدر نسبت به شما غیرمنصفانه رفتار می‌کنند، مهم نیست تحت چه شرایط بدی زندگی می‌کنید. شما واقعاً همیشه توانایی و قدرت تغییر احساسات شدید اضطراب و ناامیدی و خصومت را دارید. نه تنها می‌توانید آن را کاهش دهید بلکه می‌توانید این گونه احساسات را از بین ببرید و برطرف کنید.
 • شما اضطراب شدید را هنگامی ایجاد می‌کنید که از میل و تمایل به مطلق‌گرایی لبریزش می‌کنید.

 • اگر شما ترجیح می‌دهید که عملکرد خوبی داشته باشید و می‌خواهید مورد پذیرش دیگران قرار بگیرید، نگران این هستید که نکند شکست بخورید و رد شوید. نگرانی سالم شما را تشویق می‌کند تا به خوبی و شایستگی عمل کنید اما اگر به شدت بر این باور باشید که تحت هر شرایطی باید عملکرد خوبی داشته باشید و حتماً باید مورد پذیرش دیگران قرار بگیرید آنگاه خودتان را دچار وحشت خواهید کرد و اگر آن طور که فکر می‌کنید عمل نکنید دلهره خواهید گرفت.
 • شما تقریباً همیشه مشکلات هیجانی‌تان را خودتان با انتخاب روش مطلق ‌گرایی به وجود می‌آورید.
 • اگر بفهمید که چگونه با وارد شدن به بایدها و تقاضاها و دستورات مطلق‌ گونه و غیر عقلانی، خودتان را ناراحت می‌کنید و ناخودآگاه آن‌ها را به روش فکر کردن خود وارد می‌کنید آنگاه همیشه خواهید توانست از آشفته کردن خودتان در هر مورد دست بردارید.
 • اتفاق ناگوار و ناخوشایندی را که ممکن است به زودی برای شما روی دهد تصور کنید، مانند از دست دادن شخصی که به او علاقه‌مند هستید. چه احساسی خواهید داشت؟ به خودتان برای به وجود آوردن چنین احساساتی چه خواهید گفت. اگر احساس نگرانی و هشدار مناسب داشته باشید چیزی شبیه به این خواهید گفت: «اگر همسرم بیمار شده یا فوت کرده بود به شدت اسفبار بود اما هنوز هم می‌توانستم به زندگی ادامه دهم و شاد باشم» توجه کنید که این تفکر بیان می‌کند که اگر اتفاق‌های خاصی روی دهد چگونه متأسف و محروم خواهید شد اما همه‌ی آن‌ها باز هم می‌تواند طوری باشد که شما از زندگی لذت ببرید و بدون آشفتگی ادامه دهید.
 • اگر احساس اضطراب، عصبی بودن یا وحشت‌زدگی نامناسب داشته باشید باید به دنبال انواع بایدها، الزامات، وحشتناک ‌پنداری‌ها، نمی‌توانم تحمل کنم‌ها، خودتحقیری‌ها و تعمیم دادن‌ها بگردید.
 • اگر دچار افسردگی و ناامیدی می‌شوید به دنبال بایدها و مطلق‌گرایی نظیر این‌ باشید: «باید بیش از این مراقب پولم بودم چقدر نادان بودم که بیشتر مراقبت نکردم»
 • اگر به شدت عصبانی می‌شوید به دنبال جملاتی مطلق‌گرایانه نظیر این باشید: «شرایط زندگی من باید خیلی بهتر از این‌ها باشد. چقدر وحشتناک و بد است که این گونه می‌گذرد.»
 • هرگاه که احساسات منفی قوی به خاطر مسائل ناخوشایندی که برایتان روی می‌دهند به شما غلبه کرد ببینید آیا این احساسات به طور مناسب از آرزوها و تمایلات شما برای داشتن رویداد‌های بهتر ناشی می‌شوند یا نه. یا این که شما با فراتر رفتن از ترجیحات خود آن‌ها را به وجود آورده‌اید و باید، خواسته‌ها، دستورات و الزامات قدرتمند را ایجاد کرده‌اید؟ اگر چنین است شما توجه و هوشیاری را به توجه بیش از حد و اضطراب و نگرانی جدی و وحشت تبدیل کرده‌اید. تفاوت واقعی را در احساسات خود مشاهده کنید.
 • فرض کنید بدترین اتفاق‌ها برای شما روی می‌دهد. آیا واقعاً می‌توانید سرسختانه کاری کنید که هیچ چیز نتواند شما را ناراحت کند؟ بله قطعاً می‌توانید.

 • فراموش نکنید که شما یک انسان خلاق هستید. حتی اگر از بخشی از خلاقیت خود استفاده کنید
                 
  می‌توانید گرفتاری‌هایتان را از بین ببرید و خوشحال هم باشید حتی اگر در بدترین و سخت‌ترین شرایط قرار گرفته باشید.
 • از میزان زیادی از ناراحت‌ها، دردها، شکست‌ها، طردشدن‌هاو فقدان عزیزان نمی‌توان اجتناب کرد یا آن‌ها را برطرف کرد. زندگی همیشه با اضطراب همراه است. بخشی از آن را می‌توانید بهبود ببخشید و در آن پیشرفت کنید؛ اما نه کاملاً و نه به طور قطعی.
سخت است اما وحشتناک نیست، دلهره‌آور نیست. فقط سخت است. حالا، چه می‌کنید تا ترتیب لذت‌های عظیم‌تر را در زندگی بدهید؟
                      تهیه کننده:همسفر کبرا نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر