درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا


به نام خالق عشق و هستی

کارگاه آموزشی خصوصی لژیون چهارم همسفران نمایندگی میر داماد با دستور جلسه "سی دی مراتب نفس"  در روزدوشنبه 9/11/96با استادی سرکار خانم زیبا راس ساعت 17 شروع به کار نمود.
در این جلسه همسفران عزیز:محبوبه،عسل ،زینب ،مریم و ام کلثوم پیرامون دستور جلسه به مشارکت پرداختند که خلاصه ای از آن را ملاحظه می فرمایید

همسفر محبوبه: موضوع دستور جلسه امروز "سی دی مراتب نفس" است. تمام مطالبی را که عنوان می‌کنیم، برای شناخت انسان است. انسان موجودی مجهول می باشد، که تابه امروز نه تنها صور پنهان او ،بلکه صور آشکار او هم به درستی شناخته نشده است .بیماری هایی که تاکنون ناشناخته و بدون درمان مانده اند ،به دلیل نشناختن صور پنهان و آشکار انسان می باشد. باید تلاش کنیم که صور پنهان انسان مانند روح ،عقل و نفس را بشناسیم .بسیاری از بزرگان روح و نفس را یکسان می دانند ،در صورتی که این گونه نیست .روح فقط متعلق به انسان است ،وحیوانات و گیاهان دارای روح نیستند ،بلکه فقط نفس دارند. مراتب نفس در انسان این گونه است که ابتدا باید خود  وسپس نفس خود راتربیت نمود،تا نفس تکامل یافته و به مراتب بالایی برسد.

نکته دیگر در مورد مثلث عشق،عقل و ایمان است ،که در وادی سیزدهم هم از این مثلث نام برده شده و هر ضلع آن مکمل یکدیگرند و همدیگر را کامل می نمایند. بعضی افرادضلع عشق را در نظر گرفته، اضلاع دیگر را کنار می‌گذارند. گروهی هم ضلع عقل را مهم دانسته و به بقیه اضلاع توجهی ندارند .گروه سوم هم به همین شکل عمل می کنند ،در صورتی که این سه مکمل یکدیگرند.
ایمان تجلی نور خدا در انسان است .هرچه انسان با ایمان تر باشد، دارای چهره  درخشان و نورانی تری است.مهربان است و ما این را تشخیص می دهیم ،ولی در افراد عبوس وخشمگین با ابروهای درهم کشیده ،ایمانی وجود ندارد.
عشق نیازمند معرفت و آگاهی است و هر چه این  آگاهی و شناخت و معرفت بیشتر باشد، ما  جهان پیرامون خود و موجودات آن را بیشتر دوست می داریم .به دیگران محبت نمایید، زیرا نشان از آگاهی و معرفت شما دارد.
در کنار ایمان و محبت باید عشق داشته باشیم .در وادی سیزدهم عنوان می شودانسانی خوشبخت است و می تواند در آرامش زندگی کند که علاوه بر مثلث عشق و عقل و ایمان ،خط خمر یاسیستم ایکس اوبه درستی و متعادل عمل نماید. بنابراین هر انسانی باید مقداری از این موارد را در خود داشته باشد تا بتواند در آرامش زندگی کند.
  همسفر عسل: در این سی دی از عشق، ایمان وعقل سخن گفته شده است .مراتب نفس فقط در انسان کامل است ،زیرا فقط انسان دارای روح است و سایر موجودات چون نیاز به تکامل ندارند، بنابراین نیازمند روح نیستند.تا نفس به  به کمال نرسد،روح معنایی ندارد. انسان به وسیله ی سه گزینه ی عشق ،عقل وایمان کامل می شود.عقل قابل اعتماد نبوده و نمی تواند به مرحله لازم برسد. بسیاری ایمان را با خرافات آمیخته اند. انسان با ایمان دارای صورت درخشان و نورانی است ،ولی افراد بی ایمان صورتی ترسناک و وحشتناک دارند.
همسفر زینب :صوت و نور و حس همراه یکدیگر هستند.ایمان ، تجلی نور خداوند در انسان است .بعضی افراد ادعای عشق علی را دارند، ولی مفهوم عدالت، حق الناس و... را نمی دانند .معرفت از دانایی پدید می آید و دانایی حاصل تفکر، تجربه و آموزش است .با یافتن معرفت به محبّت دست می یابیم و به آگاهی می رسیم. با به دست آوردن معرفت ،غیبت و خیانت نمی کنیم ،دروغ و... نمی گوییم و موجب ناراحتی هیچ کس حتی گیاهان و حیوانات هم نخواهیم شد.عقل حاصل افکار و اندیشه ماست. عشق و عقل و ایمان بر سه پایه بنا شده اند. بسیاری  اثرات تخریب اعتیاد را تنها بر جسم و روان می دانند، در صورتی که این گونه نیست و جهان بینی راهم دچار مشکل نموده که برای تعادل آن باید تلاش کنیم .بر  تمام امور زندگی می‌توانیم کنترل داشته باشیم و این ستون ها را باید محکم و استوار بسازیم تا بتوانیم  شروع به ساختن بنایی دیگرنماییم.
همسفر مریم: در این سی دی توضیح داده شده است که عشق و ایمان هر دو مکمل هم بوده و عشق به همراه معرفت و آگاهی حاصل می شود. از افراد با ایمان انرژی گرفته و آنها دارای چهره ای خاص هستند که با نگاه به آنان ،احساس آرامش می کنیم .عشق و ایمان در کنارعقل تکامل پیدا می کنند. عشق نیازمند معرفت و آگاهی است، به عنوان مثال در عشق لیلی و مجنون، لیلی بسیار زشت و نازیبا بوده است ولی مجنون به این مسئله توجهی نداشته وفقط عشق لیلی برایش مهم بوده است. عشق در کنار عقل و ایمان به تکامل می رسد.ابن ملجم حضرت علی علیه السلام رابه شهادت رساند ،در صورتی که اگر در کنار عشق خود ذره ای عقل هم داشت ،هرگز این کار را انجام نمی داد.عقل، روح و نفس یا همان مراتب نفس، کامل کننده یکدیگر هستند. طبق گفته جناب مهندس ما ارواح خبیثه نداریم و اینان در قالب جمع نیستند. خداوند از روح خود در ما دمیده که همیشه پاک است ،بنابراین این نفس است که باید تکامل یافته و تزکیه شود. وقتی نفس کامل شده و تزکیه  شود،روح هم پاکی خود را حفظ نموده و به مراتب بالاتری دست می یابد.نفس شامل خواسته های معقول و غیرمعقول ماست که اعلام موجودیت می‌کنند. هنگامی که خواسته های غیر معقول خود را کنار بگذاریم، می توانیم به مرحله نفس مطمئنه برسیم که همان مرحله ی آخر نفس است .عشق ، عقل ، ایمان،روح و جسم همه مکمل یکدیگر هستند و باید در وجود ما باشند تا به مراحل عالیه دست یابیم.
همسفر ام کلثوم: انسان ذاتا کمال گرا و خدا جو است. چنان چه نفس خود را قوی ساخته و به کمال برساند، روحش از مشکلات و زخم ها نجات پیدا کرده و روح که بپذیرد ،با ایمان شده و در اثر این ایمان عاشق هم می شود. عشق می تواند جایگزین همه چیز  شود و آن قدر پاک می شود که می تواند از آینه  زلال و شفاف هم، زنگار بزداید. عشق می گوید من از عقل و ایمان بالاترم. عاشقی و عشق نه فرزند، نه پدر و مادر، نه دوست ونه... نمی شناسد.  عشق انسان را به مراتب بالا هدایت نموده و همراه خود به پرواز در می آورد وروح در اثر این پرواز به حبل الله چنگ زده ،طبق آیه شریفه" واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا "به جمع پانزده ائمه اطهار که همان خدای بخشنده و مهربان و تبارک و تعالی و چهارده معصوم هستند، دست  می یابد .به این مرحله که برسد،مرتبه اصلی خود را یافته و در این دنیا و جهان آخرت در خیر و خوبی خواهد بود، یعنی به عقل نزدیک می شود .من چنین نتیجه می گیرم که عشق به مراتب ازعقل بالاتر است ،مثال شخصی میلیاردر که عاشق فرد فقیر و نداری می شود، در صورتی که افرادی با مراتب بالاتری بر سر راه او بوده اند،و لی اوعاشق واقعیت‌های این فردفقیر شده است نه عاشق یک مرد ،در اینجا ما به کمال گرایی می رسیم که در اثر آن به روح  والا و آسمان و سماوات رسیده و به زمین و ستارگان و... پی می بریم.

سخنان استاد:سلام دوستان زیبا هستم یک همسفر
 روح اولویتی است که خداوند به انسان عطانموده است .نفس بین انسان و حیوان مشترک است .حیوان فقط دارای نفس اماره است وهیچ چیز را تشخیص نمی دهد، ولی انسان علاوه بر نفس اماره، دارای نفس لوامه و مطمئنه هم هست .روحی  بسیار صاف و ساده و خالص را،خداوند از بدو تولد در انسان دمیده  است که ما بر اثر ناآگاهی آن را آلوده می سازیم.عشق،عقل  و ایمان مثلثی را تشکیل می دهندکه هرضلع آن لازمه اضلاع دیگر است ،یعنی چنانچه انسان دارای عشق است باید عقل و ایمان هم  داشته باشد.
 ورود به کنگره یعنی تولد دوباره، خدا را شکر که روز به روز حال ما بهتر شده و به خنده ها و شادی های ما اضافه می گردد. در سی دی علم جناب مهندس به نکته ای اشاره می فرمایند که
" از خودبگذر تا به خود برسی" یعنی علاوه بر صور آشکار خود،به جزئیات درونی خود هم مراجعه داشته باشیم، زیرا اگر تمام جزئیات انسان را نشناسیم قادر به انجام کاری برای او نخواهیم بود و نمی توانیم راه را از چاه تشخیص دهیم.
 بسیاری از خواسته ها که ما آنها را یک نیاز اصلی می دانیم ،در حقیقت نیازی مجازی هستند و خیلی مورد لزوم نیستند. در صورتی که ما با پرداختن به این نیازها از خود واقعی مان فاصله گرفته و  دور شده و از خود غفلت نموده ایم .با رسیدن به خود واقعی ،به خدا می رسیم ،(خدا یعنی خود +آ ) .با شناخت و آگاهی از خود و جهان هستی ،به نیروی مطلق یا خدا خواهیم رسید که به مراتب و در طول زمان انجام پذیر است و انسان باید در این مورد به خود فرصت بدهد.
 همه صحبت های جناب مهندس برگرفته از کتاب قرآن است .دکتر و درمانگر مواد مخدری که شاید یک صدم از  این اطلاعاتی را که جناب مهندس از روی شناخت قران و با آدرس های دقیق از آن در اختیار ما می گذارد، ندارد .بسیاری از ما که ادعای مسلمانی می کنیم، گوشه ای از این اطلاعات را نمی دانیم ،و ایشان به گونه ای ما را وادار می کنند تا به منبع اصلی، که کتاب خداوند است سرزده و از آن درس بگیریم. در قران از روح و نفس گفته شده و از جن هم صحبت به میان آمده است .
ایمان به کنگره باید واقعی باشد. همان گونه که قبلا هم گفته شده، اسلام آوردن با ایمان آوردن متفاوت است .ایمان آوردن یعنی عشق به خداوند و بندگان او و مطیع امر خداوند بودن .با ورود به کنگره و برداشتن نقاب از چشمان خود و مشاهده سندهای بدون نقص  آن ،باید به کنگره ایمان واقعی آورد .انشاالله ایمان ما به کنگره که برگرفته از قرآن است ،روز به روز بیشتر شده و خواسته های خود را غربال نموده و به مهمترین و بهترین آنها که روزی ماست دست  یابیم.
از این که به صحبت های من گوش دادید متشکرم .
در اینجا همسفر مریم برداشت خود را از وادی ششم چنین بیان نمودند :در  وادی ششم توضیح داده می‌شود که حکم عقل را در قالب یک فرمانده بزرگ اجرا نمایید. برداشت من این است که جسم انسان به شهری بزرگ که دارای فرماندار و رهبر و قوای مجریه و قوه قضاییه و.. هست ،شباهت دارد. قوانین را اجرا می کنند و همه از یک رهبر دستور می گیرند .دیگر قوا ،دستورات را برای اجرا ابلاغ می‌کنند،واین دستورات با نظم خاصی در این شهر به اجرا در  می آید و هرج و مرج و بی نظمی و آشوب در آن وجود ندارد. بدن ما همانند همین شهر است که عقل فرماندهی آن را به عهده دارد. قبلا  تفکر ما بر این بود که مغز فرماندهی را بر عهده دارد ،در صورتی که چنین نیست،بلکه  عقل فرمان را به مغز صادر کرده ومغز هم فرمان را برای اجرا به تمامی اعضای بدن ابلاغ می‌نماید.عقل زمانی کامل می شود که تمامی اعضا بدن ،دستورات رابه نحو احسن انجام دهند. زمانی که در شهر وجودی هرج ومرج به وجود آمده و اعضا کار خود را به درستی انجام ندهند، سرانی که درراس امور هستند، استعفا خواهند داد که ممکن است در اثر عذرخواهی و یا وعده هایی که به آنها داده می شود ،تحت شرائطی خاص دوباره به کار خود بازگردند.عقل هنگامی که استعفا می دهد، به شرط انجام شرائطی خاص به کار خود باز می‌گردد.چه وقت می توان حکم عقل را در قالب یک فرمانده به اجرا گذاشت ؟هنگامی که تمامی خواسته های معقول و غیرمعقول خود را کنار بگذاریم و بر نفس خود غلبه کنیم. بعضی مواقع عقل در صورت غلبه نفس، دوباره به اشتباه افتاده و دستور اشتباه دریافت می‌کند. در اشتباهات ،نفس امر کننده ما را به آن اشتباه وادار کرده و نفس سرزنش کننده در مورد انجام آن ،ما را مواخذه می کند و از آن اشتباه بر می گردیم. چرا ؟زیرا دچار عذاب وجدان شده و باز می گردیم. پس از طی این مراحل، به نفس مطمئنه خواهیم رسید. هنگامی می توانیم حکم عقل را در قالب یک فرمانده به اجرا بگذاریم که به نفس مطمئنه رسیده باشیم، یعنی خواسته های معقول و غیرمعقول را کنار گذاشته، بر نفس خود غلبه نموده و به نفس مطمئنه برسیم،آن زمان می‌توان حکم عقل  را اجرا نموده و به مرحله  "شو، شود" رسید، به نوعی که هر کاری که می خواهیم انجام شود، انجام بشود و به تکامل و پیشرفت برسد که فقط در سایه همکاری دیگر اعضا به دست می آید .
برای پیاده نمودن این برنامه ها ،بدن باید دارای انرژی باشد و برای کسب این انرژی به غذا نیاز دارد. در قدیم تعداد اطباء بسیار کم بود، زیرا بیماری ها کم بودند. امروزه تعداد پزشکان و مراکز درمانی بسیار زیاد و تعداد بیماری ها هم افزایش یافته است ،زیرا به شهر وجودی خود اهمیت نمی دهیم و از غذاهای مانده  وفست فودها استفاده می کنیم و ورزش هم نمی کنیم .ورزش بسیار مهم است. در کنار تغذیه صحیح ،ورزش هم باید انجام بگیرد. عقل سالم در بدن سالم است .عقل زمانی  سالم است که افکار و جهان‌بینی ما سالم باشد و در این صورت می توان به مرحله تکامل عقل و روح و جسم و جان رسید.
در پایان لژیون با دعا به کار خود خاتمه  داد.

تهیه گزارش و تایپ:همسفر کبرا
تصویرگر:همسفر فاطمه
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 4 اسفند 1396 05:42 ب.ظ
وای، این نوشتار خوب است، خواهر کوچکتر من آنالیز می شود
این نوع از چیزها، بنابراین من قصد دارم او را تحویل دهم.
دوشنبه 16 بهمن 1396 08:28 ب.ظ
خدا قوت خدمت خانم کبرای عزیز
تشکر از زحمات شما
بهترین ها را برای شما خواستارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر