درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا

انسان ها نتیجه تکرار اعمالی هستند که انجام می دهند، پس برتری ها از عادات ما نشأت می گیرند نه از اعمال ما!

ارسطو

۳۰ چالش برای رشد فردی شما در ۳۰ روز – قسمت اول

30چالش برای رشد فردی شما در ۳۰ روز – قسمت اول


دانشمندان اعلام کرده اند که با اندکی اراده می توان در مدت ۳۰ روز عادتی را در خود نهادینه کرد. در این میان شروع و گذر از مراحل اولیه کنار آمدن با آن، ۸۰ %  از کار را تشکیل می دهد و به همین دلیل است که ایجاد تغییرات مثبت و جزئی روزانه در یک دوره ی ۳۰ روزه از اهمیت خاصی برخوردار است.

یک مثل قدیمی در پاسخ اینکه چگونه می شود فیلی را خورد!؟ می گوید: لقمه، لقمه! این فلسفه در مورد ایجاد تغییرات در راستای رشد فردی در زندگی نیز درست است. اگر بیش از اندازه دهانت را پر کنی خفه می شوی. اما لقمه های کوچک تر و معقول، مانند خوردن غذاهای سالم و اندکی ورزش روش شگفت انگیزی است برای ایجاد تغییرات مثبت و هیجان بیشتر در زندگی. برای این دگرگونی ها و اهداف کوچک نیازی به انگیزه های بزرگ نیست. شروع و انجام کار شتاب لازم را در شما ایجاد می کند و اندکی بعد در میسر تغییر قرار می‌گیریم و آرام به پیش می رانیم.

در ادامه ۳۰ چالش با حال برای یک دوره‌ی ۳۰ روزه در نظر گرفته شده است که هرکدام بالقوه می تواند تغییر و عادتی مثبت در زندگی ایجاد کند. بین برخی از آن ها همپوشانی هایی وجود دارد پس لازم نیست همه‌ی آن ها را به یکباره اجرا کنید. از بین این ۳۰ مورد ۲ تا ۵ مورد را انتخاب کنید و سعی کنید در ۳۰ روز آینده آن ها را تبدیل به عاداتی درونی نمایید و پس از آن برای ماه بعدی ۵ مورد دیگر را انتخاب کنید.

۱)استفاده از کلماتی که موجب شادی می شوند!

وقتی از کسی می پرسیم” خوبی ” در پاسخ می گوید ” خوبم” یا “ممنون”. چند روز پیش از یکی از همکارانم همین سؤال را پرسیدم و او در جواب گفت ” توپپپپپپ” با خنده ای پرسیدم چطور؟ و او گفت: خودم و خانواده ام سالم هستیم پس دلیلی برای توپ نبودن وجود ندارد. تفاوت در نگاه شخص و  انتخاب نوع کلمات او بود. او درست مثل بقیه بود اما بیست برابر شادتر به نظر می رسید.

۲)هر روز کاری نو و جدید تجربه کن

تنوع، نمک زندگی است. شاید چیزی را بارها بارها ببینی یا انجام دهی اما همه آن ها تنها بار اول در نظرت جلوه می کنند. پس اولین تجربه در هر کاری تا آخر عمر در ذهن می ماند. سعی کن هر روز، کاری جدید را تجربه کنی حال یک تجربه کوچک و جزئی مانند صحبت با یک غریبه یا  عملی بزرگ و به خاطر ماندنی. بدان وقتی سیبی را به آسمان پرتاب کنی تا بازگشتش به دستت چندین غلت خواهد خورد همین طور تجربه های جدید در زندگی ممکن است فرصت های تکرار نشدنی‌ در اختیارت قرار دهد و تو را به سوی قله های رشد فردی ات رهنمون باشد.

۳)سعی کن هر روز کاری برای دیگران انجام دهی

از هر دستی که بدهی از همان دست پس خواهی گرفت. وقتی تغییری مثبت در زندگی کسی ایجاد کنی در واقع آن تغییر را در زندگی خودت ایجاد کرده‌ای. سعی کن کاری بزرگتر از محدوده‌ی خودت انجام دهی کاری که موجب شادی و کاستن از غم و رنج دیگری شود. قول می دهم که این عمل پاداشی بسیار بزرگ و به یاد ماندنی خواهد داشت.

۴)هر روز مهارتی جدید را تجربه کن و بیاموز!

استقلال و اعتماد به نفس کلید اصلی زندگی ای سالم و مفید است. برای این کار باید چند مهارت پایه را بیاموزی و از آن در همه‌ی امور کمک بگیری. مهارت هایی که کمک می کنند از پس همه‌ی امور زندگی به راحتی بر بیایی بسیار جامع تر از آن چیزی هستند که در مدرسه می آموزی. در ضمن تجربه یادگیری مهارت های جدید بسیار سرگرم کننده و جالب خواهد بود.

۵)هر روز درسی جدید به کسی بیاموز

ما همه از قدرت و استعدادی طبیعی برای کمک به اطرافیانمان برخورداریم. آن چه آسان به نظر می رسد ایجاد چالش در فکر دیگران است. گاهی خیلی از آموزه ها و افکار را بدیهی می بینیم و نمی دانیم چه مواهبی برای ارائه به دیگران به ما عطا شده است و به همین دلیل گاهی تجربیاتمان را به ندرت با دیگران در میان می گذاریم. شور و شادی درونی از استفاده‌ی همیشگی و مرتب از این مواهب و استعدادهای ذاتی حاصل می شود.  دیگران بیشتر برای چه کارهایی از تو تشکر می کنند؟ بیشتر می خواهند چه کارهایی برایشان انجام دهی؟ نقاشی؟ ریاضی؟ آشپزی؟ در ۳۰ روز آینده سعی کن بخشی از وقتت را صرف اشتراک گذاشتن استعداد و توانایی هایت برای کمک به رشد فردی دیگران کنی.

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۶)یک ساعت از روز را به کاری اختصاص بده که موجب ایجاد شور و هیجان در تو می شود

در گروه ها و فعالیت هایی شرکت کن که به آن ها باور داری، نوع کار اصلاً مهم نیست به عنوان مثال شرکت در جلسات انجمن‌های خیریه، برنامه های مذهبی، باشگاه های اجتماعی که در هرکدام نتیجه ی روانی حاصل مشابه است یعنی موجب ایجاد شادی و معنا در زندگیتان می شود.

۷)با اطرافیان با نرمخویی و درستی رفتار کن حتی با کسانی که بی ادبی می کنند

رفتار پسندیده با افراد بی ادب به معنای ریا و دو رنگی نیست بلکه یعنی تو به اندازه ی کافی بالغ شده‌ای که بتوانی بر احساساتت مدیریت کنی. رفتار با احترام و مهربانی حتی با درشتخویان نه به این دلیل که آن ها خوبند بلکه چون تو فوق العاده ای. بعد از ۳۰ روز مطمئن باش بی‌ادبی و بدی‌ در اطرافت مشاهده نخواهی کرد.

۸)سعی کن همیشه مثبت باشی

برنده های واقعی در زندگی کسانی هستند که همواره مثبت می اندیشند. آنها توانایی مدیریت بر شادی‌ها و هیجاناتشان را دارند و می‌دانند شکست فرصتی است برای رشد و آموختن درسی تازه در زندگی. مثبت اندیشان کسانی هستند که جهان را مجموعه ای نامتناهی از فرصت های رنگارنگ می بینند که اغلب در زمان کوشش و تلاش فعال می شود. سعی کن در ۳۰ روز آینده بیشتر به نیمه پر لیوان نگاه کنی.

۹)به درس ها و تجربیاتی که در شرایط سخت و نامناسب می گیری توجه کن و قدرشان را بدان

همیشه به خاطر داشته باش از هر چیزی در زندگی نظیر ملاقات با اشخاص و مواجهه با شرایط مختلف می توان توشه ای برگرفت و تجربه ای اندوخت. همه‌ی این ها بخشی از فرآیند همیشگی یادگیری یعنی زندگی هستند. هرگز فراموش نکن سپاسگزار درس هایی باش که در بحران های زندگی می آموزی. اگر از شغلت راضی نیستی یا رابطه ای که در آن به سر می بری مناسب نیست بدان شرایطی بهتر و ایده آل در انتظارت است و درسی که گرفته‌ای اولین قدم به سوی آن است. در سی روز آینده لیستی از درس ها و تجربیاتی که تا کنون اندوخته ای تهیه کن. [ برای  شادی در زندگی خود مطالعه کن : ۱۲ اندیشه شاد برای زمان مشکلات]

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۱۰)با دقت نگاه کن و از حوادث زندگی ات درس بگیر

چند ماه پیش در حال دیدن مراسم اهدای جوایز در جشنواره ای فهمیدم که همه ی بازیگران برنده، در مصاحبه هایشان به یک چیز اشاره می کنند. آن ها می گویند: “همه ی عمرم برای این لحظه زحمت کشیدم” ولی حقیقت آنست که همه ی عمرمان به خاطر تک تک لحظات عمرمان تلاش می کنیم. چند لحظه تأمل کنید. همه‌ی حوادث و شرایطی که از سر گذرانده ای، همه‌ی فرازها و نشیب ها تو را به این نقطه رسانده است. از خودت بپرس: چند روز از عمرت را درست زندگی کرده ای! مثل همه ی مردم خواهی گفت”خیلی کم”! باید بیشتر از کار کردن ها و انجام دادن ها بر روی کیفیت بودنمان تمرکز کنیم. به خاطر داشته باش تنها لحظه ای که در تملک تضمینی توست زمان حال است. در ۳۰ روز آینده در لحظه زندگی کن.

۱۱)می خواهم در یک روز از این سی روز از شر یک چیز خلاص شوی!

دوروبرمان پر از به هم ریختگی و آشفتگی است( اداره، خانه، اتومبیل…) و طوری به آن عادت کرده‌ایم که متوجه تأثیرات آن بر خودمان نیستیم. زمانی که به این آشوب ها رسیدگی کنی می بینی که به بسیاری از آشوب ها و به هم ریختگی های درونی‌ات نیز پاسخ گفته ای. هر روز یکی از این وسایل اضافی و بی استفاده را نشان کن و خودت را از شرّش خلاص کن. خیلی راحت! ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد و در مقابل این کار مقاومت کنی، ولی پس از مدتی یاد می گیری که دورت را شلوغ نکنی و همچنین ذهن آرامت از تلاش های تو بسیار ممنون خواهد بود.

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۱۲)سعی کن در این سی روز خلاقیتی از خود بروز دهی

خلقت فعالیتی بی مانند است. استفاده از استعداد نو آوری و تخیل و ساختن چیزی با دو دست خودت حسی وصف ناپذیر از تکامل و تمامیت به تو خواهد داد که با هیچ حس دیگری برابری نمی کند. فقط مهم اینست که این نوآوری در جهت تمایلات و علایقت باشد. اگر کارت در رابطه با مسائل مالی و مشتریان است و از آن متنفری هرگز به دنبال خرق عادت در آن نباش! بلکه سعی کن آن چه به آن عشق می ورزی را بیابی و در رابطه با همان مورد خلاقیتی از خود نشان دهی و خواهی دید که چگونه زندگیت دگرگون خواهد شد. اگر تا بحال این کار را نکرده ای دست به کار شو! بگذار اسب خلاقیتت افسار گسیخته در دشت های فراخ زندگیت آزادانه بتازد و به پیش رود.

۱۳)در مدت این ۳۰ روز دروغ نگو!

نه دروغ مصلحتی و نه دروغ های به ظاهر معصومانه ی دیگر! تو می توانی! خودت و دیگران را فریب نده. حقیقت را بگو و از صمیم قلبت با افراد صحبت کن. [برای افزایش توانایی خود در دروغ نگفتن مطالعه کن : ۱۲ دروغی که دیگر به خود نگویید!]

۱۴)صبح ها ۳۰ دقیقه زودتر از خواب برخیز تا مجبور نشوی مانند دیوانه ها به دور خودت بچرخی

همین ۳۰ دقیقه مانع پرداختن کرایه ی بیشتر، عجله و سردرد های بعد از آن خواهد شد. در این سی روز به اجبار سی دقیقه زودتر از خواب بلند شو و خودت تأثیرش را بر زندگیت ارزیابی کن.

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۱۵) عادت بد را در این سی روز کنار بگذار!

آیا بیش از اندازه فست فود می خوری؟ آیا به بازی های رایانه ای شدیداً عادت کرده ای؟ آیا با فرزندانت جر و بحث می کنی؟ خودت بهتر می دانی. ۳  مورد را انتخاب کن و سعی کن در این سی روز به شدت از آن ها احتراز کنی. با کنار گذاشتن عادات بد می توانی قدمی به سوی رشد فردی خودت برداشته و الگوی بهتری برای اطرافیان خود شوی.

در قسمت بعدی ۳۰ چالش برای رشد فردی شما در ۳۰ روز – قسمت دوم به ۱۵ چالش دیگر خواهیم پرداخت که می توانید با آنها عادات خود را تغییر داده و دگرشی در زندگی خویش ایجاد کنید.

تهیه کننده:همسفر کبرا

ترجمه اختصاصی دگرش

منبع : marcandangel   | منبع عکس تیتر : flickr

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات