درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
 به نام خالق عشق و هستی
کارگاه آموزشی خصوصی لژیون چهارم همسفران نمایندگی میر داماد با دستور جلسه "سی دی مروارید"  در روزدوشنبه 13/9/96با استادی سرکار خانم زیبا راس ساعت 17 شروع به کار نمود.


در این جلسه همسفران عزیز: آسیه،عسل ،ناهید،،زهره،زینب،فاطمه،لیلا ،بتول و زهرا پیرامون دستور جلسه به مشارکت پرداختند که خلاصه ای از آن را ملاحظه می فرمایید:

در سی دی مروارید داستانی از یک روباه و لک لک نقل می شود که هر یک دیگری را مهمان کرده و غذای تهیه شده را در ظروفی پذیرایی کردند که هیچ کدام قادر به خوردن آن نبودند .این همانند رفتار برخی از ما انسان ها در هنگام پذیرایی از مهمانان است که با زخم زبان زدن به آنان، شادی مهمانی را به ناراحتی و کدورت تبدیل می کنیم و از مهمانی رفتن خود پشیمان می شویم .هر کاری بازتابی دارد، کار خوب بازتاب خوب و کارهای بعد بازتاب بدی دارند. از قدیم گفته‌اند با هر دستی بدهیم با همان دست پس می گیریم . هدف از نقل این داستان بیداری و هشدار برای تکرار نکردن این موضوع است. منظور از مهمانی ها دور هم بودن و فیض بردن از دیدار یکدیگر است .در هنگام مهمانی و پذیرایی از مهمانان، باید آرامش خود را حفظ کرده و حرمت ها را نگه داریم. میهمان برای روی خوش و محبت و صمیمیت میزبان  به خانه اومی رود نه برای خوردن، زیرا مواد خوراکی در همه خانه ها پیدا می شود .در مورد مسافران هم ،هر گونه خدمتی که برای آنها انجام می دهیم باید بدون منت گذاشتن و سرزنش کردن باشد تا حرمت این خدمت ها حفظ شده و رضایت خداوند به دست آید.
دعا یعنی درخواست از خداوند، خداوند خود فرموده است: صدا کنید مرا تا اجابت کنم شمارا .هنگامی که از خداوند درخواستی داریم باید بدون هیچ آدابی آن را با خدای خود در میان بگذاریم زیرا این سادگی باعث می‌شود خواسته خود را به آسانی بیان کنید و نیاز به آداب و مراسم خاصی نیست. دعا کردن شرایطی دارد: برای رسیدن به خواسته خود در دعا باید تلاش  و کوشش و حرکت کرد. خواسته ها باید عقلانی و حقیقی ودر جهت خیر باشند. آن خواسته را تجسم کنیم و ایمان داشته باشیم که خداوند حتماً دعای ما را اجابت خواهد کرد. از بد خواستن برای دیگران پرهیز کنیم، دعاهای ما باید در جهت خیر و نیکی و... باشد تا از جانب خداوند پذیرفته شوند. دعاهایی که در جهت نکات منفی و شر و بدی باشند، در حقیقت نفرین برای دیگران است و اثرات آن متوجه خودمان خواهد شد.
در صورتی می توان از دیگران انتظار دعای خیر داشت که به هر شکلی که در توان داریم، کاری برای آنها انجام دهیم. حتی اگر در حد یک لبخند یا یک کلام محبت آمیز باشد، زیرا یک کلام حرف می تواند باعث آبادی و یا نابودی یک زندگی شود. می توان با استفاده از کلام محبت آمیز و یا هزینه کردن مادیات دلی را به دست آورد و باعث شادی دلها شد. با انجام کارهای خیر و خدمت رسانی به دیگران می توان از دعای خیر آنان برخوردار شد.
گره هایی همانند اعتیاد ،سیگار کشیدن ،بی خانمانی ،بدهکاری،  غیبت کردن و... که در زندگی ما وجود دارند، یا در اثر تقدیر به وجود آمده اند یا خواسته خود ما بوده‌اند. تا زمانی که این گره ها باز نشوند، عمل صالحی انجام نخواهد گرفت .قبل از ورود به کنگره آنقدر در گره ها و مشکلات خود غرق بودیم که در عوض کمک به مسافران خود، به آنها کم محلی و بی اعتنایی می کردیم. ولی پس از مراجعه به کنگره و شناخت عمل سالم و صالح ،دوست داریم نه تنها به مسافرمان  بلکه به دیگر اعضا هم کمک کنیم و دردی از دردمندانی که مشکلاتی همرنگ مشکلات خود ما دارند دوا کنیم.بنابراین برای این که ما به خواسته های خود برسیم، باید عمل خود را سالم کنیم. عمل سالم عملی است که پس از اتمام به بدی ختم  نشده ونتیجه بدی نداشته باشد.
افرادی به امید و طمع یافتن مروارید و لولو، در کف دریاها و اقیانوس ها فرو رفته با موجودات بسیار مخوفی روبرو می‌شوند، همانند بعضی مصرف کننده ها که به دنبال بالا بردن ساعات کاری بیشتر و افزایش درآمد  و یا کسب شادی و هیجان بیشتر به مصرف مواد مخدر روی آوردند، در صورتی که سر از منجلاب و بدبختی درآورده و به جای کسب امتیازات بهتر در این جریان غرق شدند و کار به جایی کشیده شد که حتی خانواده خود را هم همراه خود غرق کردند.
 تمامی موجودات دارای صور پنهان و آشکار هستند. تمامی رابطه های ما هم دارای صورتهای  پنهان و آشکاری هستند. ممکن است شخصی در ظاهر بسیار خوش برخورد و خوش اخلاق به نظر برسد ،ولی با دقت به صور پنهان او و شناخت آنها به این نکته پی می بریم که صور پنهان او زشت و نازیبا هستند .کافر یعنی پنهان کار، یعنی کسی که صور درونی خود را پنهان کرده و خود را خوب و زیبا جلوه می دهد .
مثال دو دوستی که از کنار رودخانه ای عبور می کردند و با دیدن خیکی که روی آب شناور بود و به طمع به دست آوردن آن، یکی از آنها درون آب پریده و گرفتار خرسی شد که به ظاهرخیک به نظر می رسید ،طمع آنها را وادار به این کار کرد.هر کجا چیزی را دیده و یا وعده ای شنیدیم که رایگان و مجانی است و یا در قبال آن امتیازی به ما می دهند که با عقل جور در نمی آید، باید به صور پنهان آن شک  کرد که حتماً ایراد و مشکلی دارد .مثلاسرمایه گذاری در بانکهایی که وعده سودهای کلان یا وام‌های سه یا چهار برابری با سود و بهره بسیار کم می دهند، چنانچه این کار شدنی بود دیگر بانک ها هم همین کار را انجام می دادند .اشخاص سرمایه‌گذار فقط با این تفکر که بعد از مدتی چند برابر سرمایه به آنها بازگردانده خواهد شد و از روی طمع ،این کار را انجام داده و حتی یک درصد به از بین رفتن سرمایه خود فکر نکردند و صور پنهان این موضوع را در نظر نگرفتند .بنابراین نباید فقط به  صور آشکار اکتفا کرد، صور پنهان را هم باید در نظر گرفت .ظاهر هر شخص صور آشکار را و اعمال او صورپنهان او را تشکیل می دهند.هر رابطه ای دارای صور ظاهر و صور پنهانی است و خوبی هر رابطه ،حاکی از صورپنهان نیک و خوب فرد است.
خداوند قطعا به هرکس بر اساس توانایی‌های او مسئولیت می دهد. همانگونه که در وادی یازدهم متذکر می شود، مسئولیت ها باعث تغییر جایگاه ما می شود و این تغییر جایگاه ها باعث به وجود آمدن انرژی درما می گردد.در کنگره هم به اندازه توانایی هر شخص مسئولیت هایی را به‌ او واگذارمی کنند و کسی که مسئولیتش را به خوبی انجام ندهد، کم کم این مسئولیت از او ساقط خواهد شد. در ادارات هم به همین گونه است، چنان چه کسی مسئولیتش  را به خوبی انجام ندهد، آن مسئولیت از او سلب خواهد شد .انجام ندادن مسئولیت ها به طور صحیح، باعث تخریب در آن حوزه شده و مشکلات بسیاری ایجاد خواهد کرد .بنابراین باید بدانیم که هر مسئولیتی که به ما واگذار می گردد ،می ‌توانیم آن را به انجام برسانیم.
اسلام آوردن با ایمان آوردن بسیار متفاوت است. اسلام آوردن با بر زبان آوردن شهادتین انجام می شود، ولی ایمان آوردن بسیار مهم تر وسخت تر از آن است .مبحثی است که می گویند ما مسلمان زاده ایم ، ولی ایمان را باید بعد  به دست آوریم. در یک خانواده مسلمان ظواهری از دین را آموخته و به آن پی می بریم ،ولی معنی باطن  دین و ایمان آوردن وقتی است که ظاهر و باطن ما همانند هم شوند، تا بتوانیم ادعای ایمان آوردن داشته باشیم .باید به خداوند و روز قیامت ایمان آورد. با ایمان به قیامت و خداوند، من امروزبا من دیروز متفاوت خواهد بود و ذخیره ای برای دنیای دیگرم خواهم داشت .چگونگی برخورد من بامسافرم، فرزندم، دیگران ،و حتی دیگر موجودات در صورت ایمان به خدا و جهان آخرت، بسیار متفاوت خواهد بود.
از داستان موسی و شبان می آموزیم که هر کس به روش و به طریق خود خداوند را ستایش می کند و این کار را همه شبیه هم انجام نمی دهند. مسیحی به روش خود، کلیمی به سبک خود و مسلمان هم به طریق خود ، نباید چگونگی پرستش یکدیگر را زیر سوال ببریم.
می گویند چرا خداوند با این همه قدرت، شیطان را که باعث گمراهی بشر است آفریده و او را حذف نمی کند ؟ زیرا شیطان مکمل انسان است و با توجه به نیروی اختیاری که خداوند به انسان عطا فرموده،به وسیله شیطان خوبی ها و بدی ها را شناخته و انتخاب می کند .خداوند شیطان را به عنوان نیروی مکمل انسان آفریده است تا ارزش ها را از ضد ارزش ها تشخیص دهد .از بین بردن عوامل بدی ها ،هیچ تاثیری در انجام ضد ارزشها ندارد بلکه باید دیدگاه و اندیشه شخص تغییر کند. چنان چه در مقابله با نیروهای منفی به توانایی‌های خود شک داریم، باید بدانیم که خداوند با توانایی های ما،در مقابل این نیروها از ما محافظت می کند. در پاسخ به اینکه چرا خداوند انسان خون ریز را خلق کرده است ؟خداوند در قران می فرمایند: من می دانم آنچه را که شما نمی دانید. راه و چاه هر دو وجود دارند و در مقابل خداوند راهنمای ماست .
عده ای معتقد هستند که خداوند کسانی راکه دوست دارد مال و ثروت و شهرت می بخشد و کسانی را که مال و ثروت نداده دوست ندارد. به راستی این گونه نیست، دنیا فقط و فقط محل آزمایش است و اینها همه عوامل آزمایش هستند تا به قرب الهی و به مقصد رسیده و به جایی برسیم که از آن انشعاب یافته ایم .خداوند به افرادی مال و ثروت می بخشد تا آنها را بدین وسیله آزمایش کند که آیا از این آزمون سربلند بیرون خواهند آمد ؟دانش و مال و ثروت را خداوند جهت آزمایش ما در اختیارمان قرار داده است و نباید آن را وسیله ی فخر فروختن به دیگران قرار دهیم و دیگران را تحقیر کنیم.
کنگره همچون گردباد سبزی است که چنانچه در آن گرفتار حاشیه و معرکه گیری شویم ،همچون اشیا بی ارزشی به بیرون از آن پرتاب خواهیم شد و هر چیز با ارزش و خوبی را در مرکز خود قرار می دهد که به مقصد برساند. افرادی که در ابتدا خوب هستند ولی بعداً در آنها تخریب ایجاد می شود، در مرکز مانده و سپس خرد و نابود خواهند شد،ولیکن چنان چه خود و مسافرم از حاشیه ها ومعرکه گیری به دور باشیم ،حتما به مرکزهدایت شده و در این جایگاه ارتقا پیدا خواهیم کرد.
آنهایی که در جهان نیستی هستند، می آیند و بقیه که بوده اند خارج می شوند. این مسئله در مورد کنگره هم صدق می کند، مثلاً کسانی که حدود ۱۲ سال پیش به کنگره آمدند، اکنون رفته اند و کسانی که نبوده اند به آن وارد شده اند. بنای عظیم کنگره همان دانشگاهی است که در آینده کنگره تأسیس خواهد کرد. کسانی که حتی در تصور شان نمی گنجید، به چنین محیط شاد و مفرحی وارد شده ،دوستان بسیار خوبی یافته ،واز آموزش های بسیار نابی برخوردار خواهند شد.شخصی که حدود دو سال پیش ازکشور نروژ برای بازدید ازکنگره آمده بود و حدود ۳۴ سال در این زمینه تجربه اندوخته بود، تصور می‌کرد که باعده ای بسیار بدحال و... روبه رو می شود، ولی با مشاهده ی اعضای کنگره در حال ورزش کردن و شادی و نشاط  به جای گلایه و شکایت و حال خرابی، باورش نمی شد که این ها زمانی  مصرف کننده بوده اند. اکنون حدود ۵۰ مرکز داریم که افراد در آنها به جهان‌بینی کامل و درمان رسیده اند ،در صورتی که در کمپ ها همه افراد با حال خراب به سر می برند و این درمان حتی در یک بیمارستان دولتی در حدود شبی یک تا... میلیون هزینه دارد، ولی در اینجا به طور رایگان به درمان می رسند.
عده ای ادعا می کنند به دلیل فراوانی مواد مخدر مصرف کننده آن شده اند ،جناب مهندس این گفته را اصلا قبول ندارندومعتقدند که این مسئله به خواسته خود ما بستگی دارد.نمی توان تمام مخدرها را جمع آوری کرد که فرد مبتلا نشود،بلکه باید دانش و آگاهی و نگرش اورا ارتقا داد.
در مورد سلام کردن در کنگره، جناب مهندس متذکر می شوند که وقتی در معرفی خود می گویید سلام دوستان... هستم و دیگران جواب سلام می دهند، لازم به سلام دوباره ای نیست. سلام کردن برای جلب توجه دیگران به خوداست.

سخنان استاد: سلام دوستان زیبا هستم یک کمک راهنما ،همسفر


خدمت خانم وجیهه عزیزخیرمقدم عرض می کنم .امیدوارم به زودی شاهد تشکیل لژیون شما باشیم.

خوشحالم که لژیون مستقل شده و بدون کمک را هنما می تواند خود را اداره کند و خوشحال هستم که سی دی را به خوبی گوش داده اید.
دعا کردن مراتبی دارد: باید با نیت خالص باشد،بادرخواست دعا از دیگران دعای ما خود به خود مستجاب نخواهد شد، بلکه طبق وادی هشتم که می گوید از تو حرکت از ما برکت ،وبا حرکت راه نمایان می شود، خود ما هم باید تلاش کنیم. با در جا زدن و درخواست کمک از دیگران هیچ عملی انجام نخواهد شد.
در مورد صور پنهان و صور آشکار اعمال ما، صور پنهان همانی است که در باطن خود نیت  کرده و به دنبال آن هستیم. در مثال خرس و خیگ شخص به درون آب می پرد به نیت یافتن در گرانبها و مروارید، در صورتی که چون این عمل بدون تفکر وعجولانه انجام شده است به یک خرس برخورد می کند. اتفاق یک بار می‌افتد و پشیمانی آن عمری باقی است .ممکن است سالم و یا ناسالم از دست خرس نجات پیدا کند،ولی این شامل زمان خواهد شد. پس چه بهتر است که با تفکر سالم وارد عمل سالم شویم، تا انشاالله به خواسته‌های سالم و صالح خود برسیم. منظور از نیت پاک این است که تفکرات و افکار خود را بسیارغربال کنیم و حتی به تفکرات سالم خودهم، زمان وفرصت دهیم و درباره اش فکر کنیم وعجولانه تصمیم نگیریم .
اعمال ما بازتاب دارند همانند پژواک صدایمان ،که پس از برخورد به کوه به سوی ما باز می گردد.اعمال ما هم چون آیینه هستند، فرزندان ما هم آینه اعمال ما هستند. وقتی که روبه روی آینه می ایستم، چنان چه عیوب صورتم را دیدم و آنها را پذیرفته و با آنها کنار آمدم، می ‌توانم در آن راه قدم برداشته و به خواسته خود برسم. ولی چنانچه ما یل باشم خلاف آن چیزی که هستم را در آینه ببینم، این چنین اتفاقی هرگز نخواهد افتاد.
 سعی کنیم نسبت به دیگران دید مثبت داشته باشیم و نسبت به اعمال خود بیش از پیش تفکر کنیم. تفکر کردن کارایی فراوانی دارد و می‌تواند ما را به سوی ارزشها و یا برعکس به سمت ضدارزش‌ها سوق دهد. مرواریدی که در این سی دی از آن صحبت می‌شود، مروارید ظاهری نیست و به گونه ای است که باید برای به دست آوردنش  صیقل داده شویم و آن را با پوشیدن کفش آهنین و تلاش بیش از اندازه به دست آوریم ،تا لذت داشتن آن را حس کرده و  قدر آن را بدانیم.
وقتی به سفر دومی متذکر می شویم که ورود به این مرحله را قدر بدان، شاید متوجه اهمیت قضیه نشود .ما انسان ها به نوعی فراموشکار هستیم و گذشته خود را فراموش می کنیم، ولی باید قدر رهایی و قدر جایگاهی را که به دست آورده ایم  بدانیم .چه بسا کسانی که سخت در تلاش هستند تا مسافرشان فقط سفر خود را آغاز کند و یا همسفرانی وجود دارند که از دیگران برای آمدن مسافر شان به کنگره و وصل به آنجا طلب دعا دارند. بیاییم قدر جایگاه خود و قدرآموزش‌ها را بدانیم. سی دی هایی که جهت آموزش ارائه می شوند، همه به نوعی کلید گره مشکلات ماهستند و با هر بار تکرارو شنیدن سی دی ها،مطلب جدیدی را یادآور می شوند.
انشاالله که سفر اولی ها و سفر دومی ها هریک  به گونه ای ،قدر جایگاهشان را دانسته وهمچنین دیگر کسانی که به جایگاه کمک راهنمایی می رسند، جایگاه خود راقدر بدانند و به یاد داشته باشند که این جایگاه مختص آموزش است و در این مقام جایی برای منیت وخود نمایی وجود ندارد.

از این که به صحبت های من گوش دادید متشکرم
  لژیون راس ساعت 18 با دعا به کار خود پایان داد.
تهیه گزارش و تایپ:همسفر کبرا
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر