درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : همسفر زیبا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
یاس سفید
وب لژیون کمک راهنمای همسفر زیبا
      
      مشروح سخنان مهندس در آخرین روز از کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد
3


که در مرکز همایش های رازی دانشگاه ایران در حال برگزاری بود، روز جمعه 24 شهریور به کار خود خاتمه داد. در آخرین روز از این گردهمایی پنلی تحت عنوان رویکردهای کنگره 60 با حضور دکتر مُکری و مهندس با شرکت جمع کثیری از اساتید، دانشجویان، پژوهشگران حوزه اعتیاد و اعضای کنگره 60 برگزار گردید.

شما را به مطالعه مشروح سخنان مهندس در این رویداد دعوت می‌نماییم:


بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم / فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد / من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم

یکی از عقل می‌نالد، یکی طامات می‌بافد / بیا کاین داوری‌ها را به‌پیش داور اندازیم
 
من از گردانندگان یازدهمین کنگره دانش و اعتیاد، دکتر محسن روشن پژوه، آقای دکتر جغتایی و نیز آقای دکتر مُکری تشکر می‌کنم؛ چون خیلی نیرو و کار می‌برد تا چنین کنگره‌ای برپا شود. من به سهم خودم از زحمات ایشان قدردانی می‌کنم.
اگر یک انجیو بخواهد شکل بگیرد، باید سه‌پایه اصلی داشته باشد:
1.علم و دانش
2.نیروی متخصص
3.پول
اگر یک انجیو هرکدام از این سه مؤلفه را نداشته باشد، دچار مشکل و بحران خواهد شد.
کنگره 60 اعتیاد را دارای سه مؤلفه می‌داند:
جسم، روان و جهان‌بینی. جهان‌بینی به معنای تفکر و اندیشه است. به‌عبارت‌دیگر، یک فرد معتاد در قسمت جسم، روان و جهان‌بینی دچار تخریب‌شده است. نکته مهم این است که ما نباید کلی‌گویی نکنیم. نقطه دقیق تخریب و اختلال را باید در قسمت فیزیولوژی و جسم مشخص کنیم و نیز درروان و در تفکر و اندیشه.
تعریفی که کنگره 60 برای اعتیاد ارائه داده است به‌این‌ترتیب است که «اعتیاد جایگزینی مزمن است»؛ یعنی جایگزینی مواد مخدر بیرونی به‌جای مواد مخدر درونی در قسمت فیزیولوژی؛ به عبارتی در این قسمت تعادل بیوشیمی شامل ناقل‌های عصبی مثل دوپامین، سروتونین، انکفالین، اندورفین، دینورفین، استیل کولین از بین رفته است. فردی که مصرف‌کننده است، زمانی که مواد مصرفی خود را قطع می‌کند، دچار بی‌خوابی می‌شود. علت چیست؟ علت این است که در افراد معمولی در هنگام خواب باید سه ماده سروتونین، آدرنالین و استیل کولین وارد عمل شوند. در افراد معتاد این سیستم کار نمی‌کند؛ اگر فرد دچار اختلالات زناشویی است، به دلیل عدم عملکرد مناسب این سیستم است؛ اما این تخریب از کجا به وجود آمده است؟
مغز دارای یک سد خونی است و اجازه ورود هر ماده‌ای را به درون خود نمی‌دهد، ولی مواد مخدر و الکل چون در چربی‌ها حل می‌شوند، از این سد عبور می‌کنند و وارد مغز شده و بعد از مدتی جایگزین می‌شوند. ازنظر کنگره 60 وقتی فردی معتاد محسوب می‌شود که این جایگزینی انجام‌شده باشد؛ یعنی شخص کاملاً به مواد مخدر بیرونی وابسته شده است.
در قسمت روان، یک روان افسرده و پریشان، جایگزین یک روان سالم شده است. در قسمت جهان‌بینی نیز که مربوط به تفکر و اندیشه فرد است، چگونگی دیدگاه فرد را نشان می‌دهد و بسیار حائز اهمیت است.
کنگره 60 برای جهان‌بینی، 14 وادی را پیش‌بینی کرده است. برای ترمیم ساختار جهان‌بینی اولین قدم این است که «با تفکر ساختارها آغاز می‌گردد، بدون تفکر آنچه هست روبه‌زوال می‌رود»؛ یعنی تفکر است که همه‌چیز را می‌سازد. ما در مکتب عرفان خود مانند چهارده وادی را داشته‌ایم؛ مثل: هفت شهر عشق را عطار گشت، ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم؛ یا هشت وادی که عبدالرحمن جامی دارد ...
یکی از وادی‌های جالب در کنگره 60 وادی دهم است: «صفت گذشته در انسان صادق نیست، چون جاری است». ممکن است من امروز قهرمان تیم ملی باشم و بعد تبدیل بشوم به یک مصرف‌کننده! بنابراین، صفت انسان می‌تواند تغییر کند، چون هم انسان و هم هستی، هم محیط و هم اجتماع جاری است. پس اگر کسی معتاد است، هیچ دلیلی ندارد که تا آخر عمر معتاد بماند.
از دیدگاه کنگره 60، اعتیاد به هر ماده مخدر و در هر مقطعی صد درصد قابل‌درمان است. ما دو واژه داریم: 1- ترک 2- درمان. وقتی یک فرد مصرف‌کننده تریاک که ماده مصرفی خود را ترک کرده است، شب در یک انبار تریاک بخوابد و در آنجا به‌راحتی خوابش ببرد، ما می‌گوییم که به درمان رسیده است. از دیدگاه کنگره 60، اعتیاد بیماری مرموز و غیرقابل درمان نیست و می‌تواند کاملاً پس‌رونده باشد.
آخرین وادی از وادی‌های چهارده‌گانه کنگره 60 این است: «آنچه باور است، محبت است و آنچه نیست، ظروف تهی است» که این وادی مترادف است با توحید و یگانگی. ظروف تهی انسان‌هایی هستند که فاقد محبت‌اند. بدترین بلا برای انسان این است که کسی او را دوست نداشته باشد. در جهان‌بینی اگر تفکر فردی تفکر ناامیدی باشد، به قهقرا می‌رسد.
ما در کنگره 60 هم‌زمان با درمان افراد، پله‌پله تفکرشان را هم‌تغییر می‌دهیم و آن‌ها با این روش، تبدیل به انسانی سالم در جامعه می‌شوند. در وادی چهارم مطرح می‌شود که: «در مسائل حیاتی، مسئولیت دادن به خداوند یعنی سلب مسئولیت از خویش است». من اعتیاد خود را به گردن خداوند نمی‌گذارم تا برایم حل کند؛ من سرنوشت خود و درمان خود را به خداوند واگذار نمی‌کنم؛ من سعی و تلاش خود را می‌کنم و از خداوند می‌خواهم تا به من کمک کند؛ از تو حرکت، از خداوند برکت. من شمه‌ای از وادی‌های کنگره 60 را برای شما مطرح کردم.
کنگره 60 معتقد است همان‌طور که در اثر استفاده از مواد مخدر تخریب‌هایی در قسمت فیزیولوژی و جسم پدید آمده است، برای درمان باید این فرایند معکوس شود. هیچ‌کس با یک بار مصرف، معتاد نمی‌شود؛ درست است که سفر هزار فرسنگی با قدم اول آغاز می‌شود و با اولین مصرف، شما وارد جهان اعتیاد می‌شوید، اما هنوز سیستم نخوابیده است.
بدبختی اعتیاد این است که به نرمی و به‌آرامی جلو می‌رود؛ همه تصور می‌کنند بدن آن‌ها فرق می‌کند؛ اما یک روز متوجه می‌شوند که آبریزش بینی دارند، کمردرد و پادرد و بیرون‌روی دارند و خیال می‌کنند که بیمار شده‌اند، اما رفقا می‌گویند که: تو خماری! ذره‌ذره فیزیولوژی از تعادل خارج می‌شود. برای بازسازی این سیستم می‌بایست فرایند معکوس شود، به‌این‌ترتیب که یک ماده جایگزین را انتخاب و مورداستفاده قرار می‌دهیم. ما در کنگره 60 از اپیوم تینکچر استفاده کرده‌ایم. ما بر مبنای میزان مصرف هر فرد، تعیین دُز کرده‌ایم و بر همین اساس، میزان دارو مشخص شد.
در اعتیاد مسائلی وجود دارد که باید موردتوجه قرار بگیرد. یکی از این مسائل، پدیده سازگاری است. اگر فردی تریاک می‌خورد، درصورتی‌که تریاک را بکشد، نشئه نمی‌شود. تریاکی که کشیدنی یا خوردنی است، اگر نوع مصرف تغییر کند، شخص دچار مشکل می‌شود، پس چگونه است که ما یک‌مرتبه ماده را عوض می‌کنیم و گاهی برای گرفتن جواب، ماده را بالا می‌بریم! درصورتی‌که اگر ما ماده را پایین بگیریم، به‌آرامی عملیات سازگاری انجام می‌گیرد. زمان سازگاری تقریباً بین بیست روز تا دو ماه طول می‌کشد. در تمام پایلوت ها ما از هفده سی‌سی بالاتر نرفته‌ایم؛ میانگین مصرف روزانه چهار پنج سی‌سی است.
مسئله دیگر، اشباع است که کنگره 60 به آن معتقد است. اشباع یعنی شما در یک لیوان آب شکر بریزید و هم بزنید تا زمانی که دیگر شکر در لیوان آب حل نمی‌شود و در این مرحله، محلول به نقطه اشباع رسیده است. مصرف مواد مخدر هم یک نقطه اشباع دارد. ازنظر من نقطه اشباع، نقطه مرگ است. یک تا یک و نیم گرم مصرف تریاک، اثر کشندگی دارد؛ پس نقطه اشباع تریاک یک و نیم گرم است. ده سی‌سی OT معادل یک و نیم گرم تریاک است. هفده سی‌سی OT نقطه اشباع OT است. اگر شخص بیش از این مقدار بخورد، جز تخریب ارمغان دیگری برای او ندارد. بسیاری از افراد روی نقطه اشباع قرار دارند. تریاکی‌های قدیم وارد نقطه فوق اشباع نمی‌شدند و میزان مصرفشان معلوم بود؛ چه ساعتی، چه زمانی و چه مقداری؛ نه هر که آینه برداشت قلندری داند، نه هر که سر بتراشد قلندری داند!
مسئله مهم بعدی تغذیه است. شخصی که روزی 20 بار مصرف می‌کند، چگونه می‌توان به این فرد روزی یک‌بار دارو داد؟ در کنگره 60 همه مصارف TDS بافاصله زمانی 8 ساعت است.
DST یک متد و سازوکاری است که می‌گوید چگونه مواد OT باید مصرف شود، در چه زمانی باید کاهش داده شود، D ضریب 8/0 است؛ S پله‌های بیست‌ویک روزه است و T زمان درمان است. میانگین زمان درمان در کنگره 60 یازده ماه است.

در سال گذشته، تیم راگبی کنگره 60 در ایران و در لیگ برتر مقام اول را کسب کرد. این تیم شامل افرادی است که مصرف‌کننده بودند و طبق روش درمانی کنگره 60 به درمان رسیده‌اند. ما یک انجیو هستیم و در مسابقات راگبی استان‌های زیادی را شکست داده‌ایم.
خیال نکنید که ریکاوری کنگره 60 خیلی قوی است، این روش DST و داروی OT است که قوی است که افراد را به درمان قطعی می‌رساند. ورزش کنگره 60، اردوی کنگره 60، نظم و آموزش‌های کنگره 60 مثل سفره‌ای است که دارای انواع مخلفات است و خوراک اصلی روش DST و داروی OT است که عملیات درمان توسط آن انجام می‌گیرد و شخص با دارو سازگار می‌شود و ذره‌ذره و پله به پله از میزان دارو کاسته می‌شود.
در پایان از تمام دوستانی که در این همایش شرکت کردند تشکر می‌کنم. این افراد بی می مستند و بی شراب شوریده. این‌ها خمر وجودشان راه افتاده است؛ باورش خیلی سخت است. سیستم X یعنی نوروترانسمیترها، هورمون ها، ناقل‌ها و مدیاتورهای این افراد بالانس شده است که برای شرکت در این همایش با اتوبوس از شهرستان‌هایی مثل اصفهان و شهرکرد می‌آیند. اگر این افراد خمار بودند، دژاکام را هم نمی‌شناختند.
متشکرم.

نگارنده: همسفر اکرم
وب سایت کنگره
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر